Planinar, ronilac i putopisac Damir Šantek u Gradskoj je knjižnici i čitaonici Duga Resa predstavio prvi hrvatski ronilački putopis naziva “Ispod površine”.
Damir je magistar strojarstva i profesor u jednoj zagrebačkoj srednjoj školi. Pitate se kako se jedan strojar počeo baviti ronjenjem? Iz dosade i puke znatiželje, a tako je otkrio i ovu svoju veliku ljubav, koja traje već više od 30 godina.
–Sve stvari su se kod mene dešavale nekako čudno. Ronjenjem sam se realno počeo baviti iz dosade, na moru. Vrlo brzo sam ušao u taj svijet i zavolio sam ga neizmjerno. Kad uđete u taj svijet koji je toliko fascinantan bojama, oblicima, mirom i tišinom, naprosto ne možete od toga pobjeći. Trudim se obilaziti najviše i najzanimljivije vrhove i nekakva mora, rijeke i jezera koja su drukčija i kroz koje se može doživjeti neki novi svijet, koji je svakako drukčiji od onog kojeg svakodnevno imamo na raspolaganju.
Proputovao je svijet tragajući za mjestima, krajolicima i ljudima koji će ga iznenaditi i emocionalno obogatiti, a sve kako bi ih mogao opisati i fotografirati i tako zauvijek zabilježiti doživljeno. Nakon što je prešao neke od najzahtjevnijih staza i osvojio neke od najviših vrhova svjetskih planina, odvažio se roniti i fotografirati bogatstvo podvodnog svijeta, koje je ovim putopisom na poseban način i dočarao.
–Riječ je o mojim putovanjima po svjetskim morima, oceanima, rijekama, jezerima, na kraju ima ronjenja i po bazenima i akvarijima s morskim psima. To podmorje, koje je daleko očuvanije i taj i mir koji možete doživjeti ispod površine je nešto fascinantno.
Putopis “Ispod površine” nastajao je 15 godina. Ne sadrži samo fotografije, već i tekstove o morima, ljudima, civilizacijama i doživljajima. Objedinjuje sve kontinente, osim Australije, a Damir je u putopis uvrstio i našu rijeku Mrežnicu, za koju kaže kako je nedvojbeno najljepša rijeka za ronjenje u Hrvatskoj.
Osim što fotografije dokumentiraju nevjerojatno bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta koje se skriva ispod površine mora, ako “zaronite” u stranice ovog ronilačkog putopisa, dobit ćete priliku proživjeti daleko šire obzore od samog ronjenja. Kroz knjigu se provlače brojne civilizacije, kulture, religije, povijest, sraz čovjeka i mora, neke od najljepših svjetskih plaža te neizmjerno bogatstvo podvodnog svijeta.
–Ono što je najljepše i najšarenije su koraljni grebeni i topla mora gdje se ni ne mora duboko vidjeti. Vi na jednom ronjenju na takvim koraljnim grebenima možete vidjeti više ribe nego u 20 godina ronjenja u Hrvatskoj i to je nešto fascinantno. Posebno su fascinantni i potopljeni brodovi, kojih ima i kod nas, a koji pričaju ljudske sudbine povezane s brodovima – to su svojevrsni podvodni muzeji, zaključuje.