Suze, bol, nemoć i zabrinutost obilježili su Domovinski rat, a sve te emocije svojim je objektivom uspio uhvatiti poznati hrvatski fotograf Zoran Filipović koji je ujedno i autor novootvorene izložbe „1991.“ u Muzeju Domovinskog rata Karlovac – Turanj. Ista je prvi put postavljena u Gliptoteci HAZU u Zagrebu 2016. godine povodom 25. obljetnice početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj.

– U početku sam se htio pridružiti obrani zemlje kao i svaki drugi vojnik unovačiti se. Otišao sam tadašnjem ministru obrane da me unovače. Onda mi je on rekao: “Ti si lud. Ti si nam korisniji puno ovako. Ovako bih ti morao dati dvojicu samo da te paze da ne stradaš prva 3 dana. Idi, snimaj i radi. To nam je puno važnije. Plasiraj to u svijet i objavi istinu o tom vremenu, rekao je Zoran Filipović, fotograf i autor izložbe.

Originalna izložba sadrži 120 fotografija, no u ovaj muzej stalo ih je tek 20. Kako kaže, ratovao je, ali s kamerom. Tamo gdje je postojala ljudska patnja, bio je on kao fotograf čija ga je savjest obvezivala da tu patnju zabilježi i napravi trajnu uspomenu.

– Svaka ima svoju priču. Naravno, Vukovar je najviše propatio i sve ono što dolazi iz Vukovara te što je tamo zabilježeno, ima posebnu, rekao bih, na n-tu potenciju.

Fotografije s ove izložbe dio su monografije „1991.“ koja zasigurno predstavlja jednu od najemotivnijih fotomonografija o Domovinskom ratu u Hrvatskoj.

– Ja mislim da ove fotografije ovako posložene u nizu da su jedno tkivo. Jedan neodvojivi proizvod. Mogu one funkcionirati zasebno, ali puno su snažnije kad se ispriča cjelovita priča.

Izložba je gostovala po cijeloj Hrvatskoj promičući vrijednosti Domovinskog rata i veliku žrtvu hrvatskih branitelja pri stvaranju samostalne Republike Hrvatske. Na Turnju će biti otvorena do 30. rujna ove godine.