Osnovna škola Žakanje održala je svečanu proslavu Dana škole kojom su proslavili okruglu tridesetu obljetnicu. U školskoj sportskoj dvorani okupilo se mnoštvo djece i roditelja kako bi prigodnim programom obilježili rođendan škole, a ujedno je održana promocija monografije “Putevima znanja do današnjih dana” koja sadrži povijest i sadašnjost školstva na području Žakanja i okolice.
– Program ćemo započeti školskom i državnom himnom, a imamo niz igrokaza koji nas vraćaju u prošlost, u školske klupe i koji prikazuju paralelu sa sadašnjim učenicima i nastavom. Naši vrijedni učenici i njihovi mentori učitelji pripremili su raznolik program s recitacijama, igrokazima i pjesmama, rekla je ravnateljica Osnovne škole Žakanje Jasmina Katunić.
Katunić je objasnila kako su pripreme za obilježavanje tridesetog Dana škole bile dugotrajne, a rekla je nešto više i o samoj knjizi za koju se održala promocija.
Pisanom riječju i fotografijom bilježe se događaji koji su obilježili našu školu. Naime, u školskoj godini 1993./1994. Osnovna škola Žakanje odcijepila se od Osnovne škole Slava Raškaj u Ozlju i postala samostalna, a sa sobom je dobila nekoliko područnih škola u kojima se odvijala nastava i još nekoliko zgrada koje su već tada bile zatvorene. To su bile Područne škole Bubnjarci, Kastratović, Ribnik, Kamanje i Žakanje kao matična škola. Probali smo svakoj školi dati svoje stranice i napraviti lentu vremena s važnim događajima i godinama te grafički prikazati porast, odnosno pad broja učenika po školama. Sve područne škole, osim one u Kamanju, danas su zatvorene i broj učenika se drastično smanjio, makar u zadnjih pet-šest godina vidimo trend rasta broja učenika u našoj školi.
Osnovna škola Žakanje trenutno ima ukupno 242 učenika, 156 u matičnoj školi i 86 u Područnoj školi Kamanje.
Dokumenti i informacije u knjizi su izvučene iz arhive, prvenstveno iz školskih spomenica koje smo listali i proučavali te naišli na niz zanimljivosti koje nismo htjeli ostaviti nezabilježene. Stavili smo sve u knjigu za koju smo isprva mislili da će imati 100 stranica, a na kraju imamo 204, pa možete zamisliti koliki broj informacija smo dobili. Prvenstveno se zahvaljujem svojem timu za kvalitetu i učiteljskom vijeću koji su podržali moju ideju, a onda i glavnom uredništvu koje se sastoji od naše knjižničarke, naših učiteljica hrvatskog jezika i triju učiteljica razredne nastave koje su uz mene vodile cijeli projekt i dovele knjigu do kraja. Mislim da ovime imamo jedan povijesni prikaz i sadašnjost škole u jednoj knjizi koja je prva tako napisana na našem području, zaključila je Katunić.
Na obljetnici nije nedostajalo učeničkih izvedbi koje su do sada marljivo pripremali, a roditelji su se u više prigoda mogli prisjetiti vlastitih školskih dana promatrajući što su im učenici prezentirali.