Premda se u očekivanju novog Zakona o privremenom uzdržavanju smatralo da će se za bake i djedove ukinuti alimentacija ako njihov sin ili kći, djetetov roditelj, nije u stanju doprinijeti uzdržavanju, to se nije dogodilo. Politička platforma Umirovljenici zajedno posvetila se ovoj problematici, a njezini članovi ujedno su predočili javnosti koliko je važno ujednačavanje obiteljskih politika u Europskoj Uniji i zašto je važno da hrvatski umirovljenici imaju svoje zastupnike u Europskom parlamentu.
–Obiteljska politika kao dio šire socijalne politike ne smije u Hrvatskoj biti provedena na račun najstarijih građana, diskriminirajući umirovljenike u odnosu na opću populaciju i prosječnog europskog umirovljenika. Najveća novost u nacrtu novog Zakona je produljenje prava na korištenje sredstava iz alimentacijskog fonda do 18 godina. Potrebno je da država snažnije pritisne obveznike uzdržavanja djece rastavljenih roditelja naplatom potraživanja da bi se sredstva vratila u fond, a ne da se jednostavno ovrši onaj koga je najlakše ovršiti, da uskratiš dio penzije i problem je riješen. Potrebne su odlučnije mjere, a u drugim europskim državama roditelji koji ne plaćaju alimentaciju suočeni su s raznim sankcijama. Tako u Njemačkoj otac koji ne plaća alimentaciju ne može registrirati automobil kada za to dođe vrijeme, rekla je predsjednica Stranke umirovljenika Karlovačke županije Vesna Horvat.
Horvat je dodala kako je čest slučaj prikrivanja i seljenja prihoda kako bi se izbjeglo plaćanje alimentacije, što se događa u situacijama kada očevi smatraju da ju plaćaju bivšim partnericama, a ne svojoj djeci. Istaknula je da, premda je trenutna sudska praksa u Hrvatskoj bolja nego prije, postoji opasnost od promjene prakse i da dođe do većeg broja slučajeva ovrhe djedova i baka. Upozorili su i na činjenicu da su po Ustavu Republike Hrvatske roditelji dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu, dok djedovi i bake nisu spomenuti, iako isti članak Ustava navodi da su djeca dužna brinuti se za svoje stare i nemoćne roditelje.
–Zdrav razum nalaže da djedovi i bake ne bi trebali biti obveznici plaćanja alimentacije, međutim po zakonu jesu. Zakone donosi Hrvatski Sabor na prijedlog Vlade, a Sabor bira devedeset posto umirovljenika. Iz godine u godinu devet od deset umirovljenika će glasati za one koji donose ovakve zakone premda će tih devet reći da takav zakon ne bi trebalo donijeti. Svaki zakon koji je na snazi je tu da se upotrebljava kada zatreba, a ovakvih zakona ima u Hrvatskoj jako puno. Umirovljenici su ti koji bi to mogli zaustaviti, rekao je nositelj liste za Europski parlament i predsjednik bloka Umirovljenici zajedno Milivoj Špika.
Špika je dodao kako je većina umirovljenika imali priliku 17. travnja glasati za svoje predstavnike, ali su se odlučili za druge opcije. Istaknuo je da 9. lipnja imaju novu priliku da daju glas onima koji će se u Europskom parlamentu zalagati za njih.