Održana je promocija projekta „InnoVET tourism – Innovate and participate in digital and green transition of VET and Tourism“, u okviru kojeg studenti Sveučilišta Vern u sklopu terenske nastave mapiraju turističke atrakcije na području Karlovca. Studenti su za vrijeme terenskog obilaska posjetili Karlovačku zvijezdu, Vrbanićev perivoj, Aquatiku i Stari grad Dubovac, a svoje iskustvo podijelili su s učenicima Trgovačko-ugostiteljske škole Karlovac.
–Ideja ove terenske nastave je da povežemo digitalne tehnologije, održivi razvoj i mlade sa turističkim atrakcijama i razvojem novih turističkih sadržaja. Turistička zajednica Karlovačke županije nositelj je projekta InnoVET u okviru kojega, zajedno s ugostiteljskim školama u Karlovcu, Beogradu i Mariboru, razvijamo cjelovito rješenje koje obuhvaća web aplikaciju za identifikaciju turističkih atrakcija i posebne priručnike koji će zapravo služiti za sve one koji žele sudjelovati u procesu razvoja novih turističkih proizvoda, rekao je predavač na Sveučilištu Vern Željko Trezner.
Na Vern-u Trezner predaje kolegij Održivi turizam u okviru kojeg se realizirala terenska nastava u Karlovcu. Ujedno je direktor poduzeća Ferial koje je partner u projektu InnoVET, a objasnio je kako radi aplikacija za identifikaciju atrakcija.
Aplikacija je zamišljena da je može koristiti bilo tko: učenici, studenti, planinari i građani za različite svrhe. Cilj ove terenske nastave u smislu testiranja aplikacije je da vidimo na koji će način studenti koji nisu iz Karlovca koristeći aplikaciju uočiti ono što je njima interesantno kao turistička atrakcija. Često imamo pogrešan pogled što je uopće turistička atrakcija, a najčešće je to ono što mi kao lokalni stanovnici uopće ne doživljavamo kao takvo. Cilj je da oni uoče ono što je njima zanimljivo, a na kraju terenske nastave ćemo identificirati što se kao atrakcija pojavilo vezano za njihove interese.
Trezner je dodao kako je u Karlovac pristiglo dvadesetak studenata koji su na drugoj godini studija turizma. Premda im je studij u Zagrebu, studenti dolaze praktički iz cijele Hrvatske, pa i šire. Jedan od njih podijelio je svoje dojmove.
–Ovo je za mene prvi put u Karlovcu i to je bila idealna prilika da ga upoznam i da vidim neke turističke atrakcije. Projekt je super, a uspjeli smo fotografirati sve bitno i ono što ima nekakav potencijal. Smatram da se ovim projektom i sami educiramo te da se grad turistički razvija. Ako zanemarimo radove koji se trenutno odvijaju u gradu, u startu mi je jako zanimljivo bio broj stabala, zelenila i parkova te sam doživljaj u gradu. Lijep mi je ovaj centralni dio grada, a bit će super kada se sve ovo sredi. Lijepo je sređen i Aquatika akvarij koji je dosta edukativan. Zanimljive su i neke starije zgrade, da vidimo stariju arhitekturu, kako se živjelo i očuvanost kulturne baštine, rekao je student iz Sarajeva Veda Daganović.
Svoje viđenje projekta “InnoVET tourism” podijelio je i ravnatelj Turističko-ugostiteljske škole Karlovac Damir Pleša.
–Učenicima je ovo zanimljiv oblik nastave, da nisu stalno u učionicama. Oni su ovdje prvo sa svojim nastavnikom informatike, a i drugi nastavnici su imali priliku proći po gradu kako bi snimali i mapirali atrakcije. Ovi projekti donose promidžbu i vidljivost, uspostavljamo kontakte s drugim institucijama. Ideja je da ova aplikacija i ovo što je napravljeno bude temelj za korištenje i u sljedećim godinama za nastavu učenika u strukovnim školama, ne samo naše, već i partnerskih škola, ali i šire s obzirom da je projekt međunarodni, rekao je Pleša.
Projekt “InnoVET tourism” doprinosi održivom razvoju turizma kroz zelena i digitalna rješenja, a fokusiran je na implementaciju IT-a i građanske znanosti u turističkom strukovnom obrazovanju kako bi se rješavali izazovi koje turistički sektor sam ne može riješiti.