
Baš svaka fotografija zabilježi trenutak koji se više nikad neće ponoviti. Povijest zauvijek ostaje zapisana, a u ljudima budi posebne osjećaje. Na Foginovom kupalištu postoji neprekidna tradicija kupanja već dugih 150 godina. O tome svjedoče fotografije koje su brojni Karlovčani ustupili poznatom karlovačkom fotografu Dinku Neskusilu kako bi nastala zanimljiva izložba u Studentskom centru Karlovac.
– Okoliš je izgrađen. Ono drveno kupalište koje je postojalo je nestalo. S vremenom je pretvoreno u ono što znamo danas. Preko puta Foginovog je nastala Aquatika, naraslo je drveće i neke stvari su se promijenile na bolje, a neke na gore. Sve u svemu, jako dobro, izjavio je Dinko Neskusil.

Puno je uspomena u srcima Karlovčana. Neki su se prisjetili uspomena od prije pola stoljeća, a neki će tek ovog ljeta stvoriti uspomene o kojima će govoriti nove generacije. Ova izložba je tek mali dio zbirke fotografija, a ostale se nalaze na mrežnoj stranici https://www.kafotka.net/. Među fotografijama se nalazi i Dinkov djed Karlo sa sestrom Zorom.
– Oni se nalaze pred gradskim tadašnjem kupalištem koje je bilo na splavima. Rekli bismo u današnje vrijeme ako gledamo iz grada prema Korani na lijevoj strani od Srakovčića. Posebno je zanimljivo što je on tu obučen u tad najskuplji kostim, a koji se sastoji od kupaćih gaća, potkošulje i obavezno od kape. Snimljena je 30-ih godina. Tu još nije bio oženjen. Mislim da jako lijepo prikazuje jedan građanski život tog Karlovca, Karlovca iz tog doba. Građanski život koji se odvijao po ljeti na Korani na kupanju.

Ideja o uređenju kupališta na Korani rodila se u glavi Dragutina Fogine mlađeg, sina poznatog tiskara i knjigoveže Dragutina Fogine starijeg, jedne izuzetno hladne zime na prijelazu 1928./29.g..
– Tu vidimo Fogina, osnivača Foginovog kupališta. Čovjeka koji je imao tu ideju, koji je to zemljište otkupio od vojske i koje je bilo zaraslo, u šikari te ga je pretvorio u kupalište kakvo ga znamo i dan danas. Posebno zanimljivo na ovoj fotografiji jest što uz obitelj Fogina vidimo i doktora Ivana Ribara te Ivu Lolu Ribara koji su tu na kupanju. Doktor Ivan Ribar i Ivo Lola Ribar bili su rodbinski povezani s obitelji Fogina. Oni se tu nalaze na tim kabinama koje su bile preko cijelog kupališta gdje su bile muške i ženske kabine, za stolni tenis, za jesti i piti te sve ono što nosi jedno takvo kupalište.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata svoje mjesto su, još kao djeca, pronašli poznati hrvatski vibrafonist, skladatelj i jazz edukator Boško Petrović i dugogodišnji direktor Turističkog društva grada Karlovca Dragor Nikolić – Jundra.
– Foginovo kupalište je zanimljivo. Mislili smo da nema nikoga ne cesti jer je Drugi svjetski rat no kupalište je puno. Znači, ratno vrijeme, sredina Drugog svjetskog rata, jednog masovnog rata. Zašto nam je zanimljiva ova fotografija? Tu je Dragor Jundra Nikolić, poznati dugogodišnji djelatnik i direktor Turističke zajednice grada Karlovca i u Jugoslaviji i kasnije u Hrvatskoj koji je isto tako bio rodbinski povezan s obitelji Fogina. Tu je i njegov prijatelj Boško Petrović, vjerojatno najpoznatiji i najveći jazzista Hrvatske. Nažalost, oboje su pokojni. Oni su tu djeca koja se kupaju sa svojim majkama na Foginovom kupalištu.

Ljeto je prilika za uživanje na obalama karlovačkih ljepotica. Svaka je posebna na svoj način i govori o tradiciji i modi lokalnog stanovništva. Na njima se stvaraju doživljaji, a ujedno i povijest. Izložba koja je svojevrsni svjedok vremena može se pogledati sve do 29. rujna.