
Dolaskom ljeta i sezone godišnjih odmora većina građana svoje kuće i stanove na duže vrijeme ostavlja praznima. To je prilika za provalnike koji prate kada su domovi bez nadzora, pa se prilikom povratka građani neugodno iznenade kada pronađu razbacane stvari i shvate da su im ukradeni novac, nakit i druge vrijednosti. Djelatnici Policijske uprave karlovačke podijelili su nekoliko savjeta o zaštiti kuća i stanova.
–Što se tiče kaznenih djela krađe i provala u stanove, možemo reći da smo zadovoljni jer ne bilježimo nikakav alarmantni porast, mada tu i tamo određenih provala ima. Građanima bi savjetovali, pogotovo u ovom periodu godišnjih odmora i ljetnih mjeseci kada odlaze na more, da prije odlaska, bez obzira žive li u obiteljskoj kući ili u stanu stambene zgrade, obavezno zaključaju vrata i zatvore prozore. Ako postoji mogućnost, bilo bi dobro da stave alarm ili bilo koji video nadzor preko kojeg mogu kontrolirati situaciju i u svakom trenutku imati uvid u svoj dom, kuću ili ulaz, ovisno o kojem se objektu radi, rekla je policijska službenica za nadzor, planiranje-prevenciju PU karlovačke Anita Gračan.
Velika pogreška građana je kada na društvenim mrežama unaprijed objavljuju kada i gdje odlaze i time javno podijele da ih neće biti kod kuće.
Trebamo znati da svi prate društvene mreže jer je to moderan način komunikacije, kako među mladima i odraslima, tako i onim građanima koji baš i nemaju pozitivne namjere i koji preko društvenih mreža prate tko kuda gdje ide, kamo se kreće, gdje je ostavio/la vozilo ili bicikl i je li otišao/la na more ili izlet. To je praktički poziv za provalu u dom. Apeliramo na građane da izbjegavaju javne objave o napuštanju svog stana ili doma.

Provala posebno prijeti i onima koji žive u kućama ili zgradama gdje su prozori smješteni nisko. U takvim situacijama mogu puno pomoći dobri međususjedski odnosi.
Ne ostavljajte ljestve ili sanduke kraj prozora ili da na bilo koji način omogućite jednostavan ulazak u dom. Pogotovo je lako provaliti u malo otvoren ili odškrinut prozor ako je u prizemlju. Postoji i onaj ljudski dio, odnosno dobri međususjedski odnosi. Puno puta susjed može itekako spriječiti provalu u stan, pa osobu u koju imate povjerenja i s kojom ste dobri možete zamoliti da obrati pažnju na vaš dom, kuću ili stan. Ako je potrebno, susjed(a) može u toku dana otići otvoriti prozor, zaliti cvijeće i slično, samo da se ostavi dojam da je netko u tom domu i da nije napušten.

Najopasnija od svih situacija je ako se nađemo oči u oči s provalnikom, pri čemu je iznimno važno znati kako reagirati.
Ako dođe do situacije da građanin, susjed, prolaznik ili bilo tko drugi uoči provalnika da ulazi u tuđi dom ili kuću i da provaljuje na bilo koji način, nikako ne ići za njim ili ga pokušavati spriječiti, nego obavezno zvati 192. Ono što građanin može napraviti je da dobro pogleda provalnika i da zapazi detalje, primjerice ima li ta osoba kapu, tetovažu, naočale ili tenisice. Jako će pomoći policiji bilo koji detalj počinitelja. Nikako ne bi preporučili da se građanin pokuša sukobiti s provalnikom jer ne zna je li ta osoba naoružana i da ne bi došlo do neželjenih posljedica, zaključila je Gračan.

Žrtve obavezno moraju nazvati policiju čim primjete da im je provaljeno u dom, a pritom ne smiju ništa dirati jer je i najmanji trag važan i može pomoći da provalnik bude pronađen. Sve važne detalje koje su zapazili trebaju javiti policiji koja će osigurati dom i provesti kriminalističko istraživanje. Međutim, bolje je spriječiti nego liječiti, pa primjenom osnovnih mjera opreza građani mogu prevenirati provale i bezbrižno uživati u godišnjem odmoru.