U Banjavčićevoj ulici prije 21 godinu svoje je mjesto pronašla Knjižnica za mlade kao dislocirani odjel Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“. Tadašnja ravnateljica Nada Eleta imala je ideju da se uredi postojeći prostor koji je više bio namijenjen za odrasle s ciljem da se stvori lokacija koja bi bila isključivo za mladež.

– Sastoji se od dvorane, prostora za rad uz računala, malog prostora za čitaonicu s oko 3000 knjiga… Idealno je i za studente koji studiraju na Veleučilištu u Karlovcu. Tada su se u Italiji u sjevernom dijelu otvarale takve male knjižnice koje su bile prilagođene mladima. Radile su do kasnih sati tako da smo i mi radno vrijeme prilagodili mladim ljudima koji se kasno bude i kasno liježu pa radi od 9 do 21 sat, izjavila je Kristina Čunović, ravnateljica Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“.

Na samom početku djelatnike knjižnice zanimalo je što to uopće rade mlade Karlovčani. Među prvim zaposlenicima bila je i sadašnja ravnateljica Čunović koja je zajedno s ostatkom ekipe provela istraživanje.

– To mi je bio velik izazov. Sociologinja sam po struci. Proveli smo prvo istraživanje među mladima i njihovim interesima, čitateljskim i drugim u Karlovcu. Spoznali smo da se naši karlovački mladi ljudi ne razlikuju puno od ostatka Hrvatske. Tada se provodilo dosta istraživanja. Fakultet za političke znanosti proveo je među mladima na nacionalnom nivou i mi smo usporedili rezultate te vidjeli da se ne razlikuju puno ti rezultati.

Mladi najčešće vremena posvećuju svom slobodnom vremenu. Manje su zainteresirani za politiku i volontiranje, a više ih zanimaju sport, obrazovanje, čitanje i igranje videoigrica. Na temelju ovih interesa kreiran je i program Knjižnice za mlade.

– Bilo je tu projekcija filmova, surađivali smo s videodružinom Gimnazije pa smo predstavljali mlade književnike. Puno smo imali rasprava, parlaonica, druženja s književnicima i raspravljali o temama koje su njima važne, a to su ljubav, spolnost, ekstremni sportovi, putovanja, obitelj… Zaista ih je sve zanimalo, a vjerujem i danas. Danas se njihovi interesi kreću prema internetu i digitalnoj sferi te novim medijima, ali tad smo još uspjeli provoditi više vremena s njima.

Program za mlade ne možete kreirati sami već isključivo u suradnji s mladima, tvrdi ravnateljica Čunović i dodaje kako su imali ciklus „Postati uspješan“. Pozvali su tad uspješne poznate osobe koje imaju poveznicu s Karlovcem kao što Davor Gobac, Danijela Trbović, Zrinka Cvitešić i Aleksandar Stanković. Ta zvučna imena bila su pozivnica da se mladi upoznaju s radom Knjižnice za mlade koja će uskoro doživjeti i obnovu krova. Bez obzira što je zavladala tehnologija, mladi i dalje vole čitati. Ako ne u fizičkom obliku knjige, onda putem različitih digitalnih platforma.

– U posljednjih nekih 6-7 godina trend je da se čitaju stripovi. Stripovi su najposuđivanija literatura u Knjižnici za mlade. Tu su i knjige vezane za self – help psihologiju i nešto malo beletristike, ali stripovi su uglavnom najposuđivaniji, naveo je Marinko Polović, knjižničar u Knjižnici za mlade.

Rođendan Knjižnice za mlade proslavljen je koncertom i kreativnom radionicom. Po prvi put isti se održao ispred Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ s obzirom na radove u Zvijezdi. Djelatnici knjižnice okreću se novim radnim izazovima. Ove jeseni ponovno će raspisati natječaj za kratku priču za mlade „Tipka“.

– Svake godine interes je sve veći. Počeli smo s nekih skromnih 15-ak prijava. Sad je to 50. Natječaj je poznat diljem Lijepe naše tako da nam se javljaju mladi pisci iz gotovo svih krajeva Republike Hrvatske. Ove jeseni krajem rujna pokrenut ćemo ponovno natječaj i nadamo se interesantnim te lijepim pričama kao i do sad.

Pristigle priče ocjenjuje prosudbena komisija. Najbolji mladi autori uvijek su novčano nagrađeni što im je dodatna motivacija da se odazovu natječaju. Priče se objavljuju na mrežnim stranicama i profilima Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ i Knjižnice za mlade.