Udruga za društveni razvoj i neformalno obrazovanje DrOne uskoro pokrenula je projekt “M&M” – Erasmus+ razmjenu mladih na temu mentalnog zdravlja i aktivnosti na otvorenom. U sklopu projekta u Karlovac dolaze ekipe iz Francuske, Estonije, Litve, Makedonije i Armenije.

Imali smo predavanja o različitim temama. Svaka nacionalna momčad mora odraditi mindfulness sesiju, to je, primjerice, način na koji možete spriječiti izgaranje na poslu. To je dobro za vaše mentalno zdravlje, a danas je doista važno održati naše mentalno zdravlje dobrim. Radili smo različite stvari poput razgledavanja grada, a rekla bih da je stvarno lijep, rekla je sudionica projekta iz Estonije Helena Põld.

U prvih nekoliko dana svakog Erasmus projekta grupe se međusobno upoznavaju i povezuju s ciljem kvalitetnog provođenja grupnog rada. Sami sudionici vode sesije kojima direktno prenose znanje jedni drugima.

-Jučer smo počeli s dvije sesije o mentalnom zdravlju od hrvatskog i francuskog tima. Lijepo su se uklopile jer je jedna bila o mentalnom zdravlju i glazbi, a druga o mentalnom zdravlju i pokretu, odnosno plesu. Danas je sesiju imao estonski tim, a u njoj mladi rade samorefleksiju unatrag nekoliko godina. Pišu sami sebi pisma i promišljaju na koji način su se promijenili, koje su njihove potrebe bile prije, koje su sada, kako su se razvili i što još možda žele učiniti, rekla je pomoćna facilitatorica Mihaela Gojević.

Mentalno zdravlje ili mindfulness, kako ga još nazivaju sudionici projekta, lako može biti narušeno izvanjskim događajima koje nije moguće kontrolirati. Pristigle grupe mladih iz različitih europskih zemalja sudjeluju i u aktivnostima na otvorenom koje pomažu u osvještavanju ove teme.

Puno aktivnosti smo se potrudili smjestiti van, na otvoreno. Grad Karlovac nam je za to najpogodniji, a vrijeme nas je poslužilo, tako da smo već obišli arboretum, šance i mnoge druge zelene površine tijekom jačih sunčanih sati, rekao je projektni koordinator i Youthworker udruge DrOne Leo Staković.

Osim poučavanja o generalnom okviru i mogućnostima koje kao mladi imaju, voditelji prepuštaju sudionicima da uđu u uloge facilitatora, dodao je Staković.

Jedni zajedno s drugima provode aktivnosti, odnosno da jedni uče druge. Sve ovo, kao i svaki Erasmus+ projekt, zapravo je veliki proces interkulturalnog učenja.

Mladi su istaknuli kako je potrebno provoditi ovakve projekte jer nije dobro ako su prepušteni sami sebi.

-Ne samo u Makedoniji, to je jedan od programskih ciljeva Europske unije. Svugdje se rade ovakve omladinske razmjene. U suvremenom svijetu se mladi suočavaju sa sve više izazova na tom polju, pa je to jako važno, rekao je predvodnik sjevernomakedonskog tima Kristijan Stefanovski.

Na kraju svakog dana provodi se refleksija kroz koju sudionici razmišljaju o svemu što su naučili. Potvrdu o sudjelovanju ili Youthpass dobit će završetkom projekta koji je financiran sredstvima EU-a, a sredstva je dodijelila Agencija za mobilnost i programe Europske unije.