Za blagdan Velike Gospe u Župi Blažene Djevice Marije Snježne na Kamenskom održano je više misnih slavlja koja su okupila veliki broj vjernika. Misu od 11 sati predvodio je velečasni Duje Kurtović, a organizirana je i tradicionalna svečana procesija.   

Došli smo prisustvovati misnom slavlju na kojem sam svake godine, to je naša župa. Inače ima puno ljudi, ali ove godine mi se čini da ih je manje. Žao mi je što je dosta mladih prestalo dolaziti. Za nas Hrvate je Velika Gospa važan blagdan. Svi se molimo Gospi za zdravlje naše djece, obitelji i starih. Zazivamo božji blagoslov da nam bude bolje u životu, da se naši mladi vrate i da u našoj domovini imaju bolji život, rekla je Jasminka Smojver.

Unatoč velikoj vrućini, vjernici su se rado odazvali novom slavlju Marijinog Uzašašća. Prethodno su u većem broju nosili i pratili Gospin kip koji je naposljetku položen uz oltar prije početka mise na kojoj je prvo čitanje bilo iz Knjige Otkrivenja kao zadnje knjige Svetog Pisma. Velečasni Kurtović objasnio je vezu evanđelista Luke sa Starim zavjetom.

Od početka znamo da se u Knjizi Postanka dogodio čovjekov pad i da se otada Bog na razne načine trudi da ga čovjek shvati, odnosno da čovjek shvati koliko je Bog željan da ga spasi. Osim što je izabrao izraelski narod da bude primjer kako se može, vidiš da ti kao osoba ili kao narod biraš Boga i da tebi ovdje u životu treba biti drugačije, uvodno je započeo Kurtović.

Kurtović je tijekom propovijedi također simbolično povezao starozavjetni Kovčeg saveza s pitanjem što vjernici nose u sebi tijekom svakodnevnog života. Pritom je opisao Djevicu Mariju kao čuvaricu Kovčega, kao „ženu zaodjenutu Suncem“ koja u obliku kipa sa strane sudjeluje na misi i čuva vjernike kao što je to činila tijekom Domovinskog rata.

Vjerujem da mnogi promišljaju o 90-ima kada se raznim načinima napadalo ovaj kraj za koji znamo da je naš. Ovaj kraj se, hvala Bogu, obranio, a posebno uz ovu obližnju liniju i crtu razgraničenja, baš tu gdje je nešto strašno počelo.

Prema Bibliji, Marija je otišla u posjet rođakinji Elizabeti kako bi joj prenijela radosnu vijest o svojoj trudnoći. Kurtović je istaknuo značaj te iskrene radosti lišene egoizma koji se danas često javlja.

-Ne zbog sebičnosti, kada si svatko od nas postavi neki cilj i želimo si nešto u životu ostvariti, pa smo puni sebe, prepotentni kako smo to uspjeli. Marija je radosna jer joj se događa ono što Bog želi za nju. Svi znamo kako se život počne drugačije promatrati kada prihvatimo ono što Bog ima za nas. Događa se veliki slom i krah kada uvidimo da su nam želje divne i krasne, ali su toliko puta neostvarive. U životu se ne radi toliko o tome da je naša krunica i pobožnost čista trgovina, ne. Marija je ušla potpuno nepoznato, nije znala što ju čeka, ali potpuno je vjerovala.

Branitelji iz Domovinskog rata također su imali Gospu kao izvor hrabrosti i utjehe prije polaska u rat, dodao je Kurtović. Pozvao je mlade koji nisu doživjeli Domovinski rat da pogledaju crkvene fotografije koje svjedoče o tadašnjim razaranjima područja Kamenskog i okolice.

Dečki kada su odlazili na frontu tražili su jedan znak, htjeli su to nešto imati kraj sebe. Trebalo je obraniti domovinu s nečim u ruci, ali to nije bilo dovoljno. Taj znak, ta krunica koja je nekome visjela oko vrata, bila je nekima toliko neizostavan znak s kojim su otišli braniti. A kada se u životu događa zlo na tebe, hoćeš li uzvratiti istom mjerom? Hoćemo li i dalje potencirati tu spiralu i vrtlog zla? Ili ćemo, poput Marije koja je sama pod križem gledala sinovljevu muku, hoćemo li kroz marijansku pobožnost i sakramente u svojoj svakodnevici ono što proživljavamo amortiziramo, da učinimo da zlo stane.

Sveta misa zaključena je citiranjem svetog Ignacija Lojolskog o viđenju dvije zastave, Kristove i Antikristove. Kurtović je poručio da se ljudi u svojoj svakodnevici trebaju upitati koju zastavu biraju. Marija koja je uznesena na nebo, njezin sin Isus i Bog pozivaju vjernike da odaberu njih i da žive uzornim životom gdje će za Gospu uvijek biti mjesta.