Na današnji dan, davne 1839. godine Louis-Jacques-Mandé Daguerr u Francuskoj je predstavio izum u fotografiji: dagerotipija. Riječ je o prvom fotografskom procesu koji je imao i komercijalni uspjeh. Od tada pa do danas na današnji dan obilježavamo svjetski dan fotografije. Tom prilikom razgovarali smo s našim kolegom, snimateljem i fotografom Ivanom Cindrićem.
Fotografija je mnogo više od pukog pritiska na okidač – to je način na koji zabilježavamo trenutke u vremenu, prenosimo emocije i priče koje riječi ne mogu uvijek dočarati. Na današnji dan slavimo sve one koji kroz svoje objektive otkrivaju ljepotu, izazove, radosti i sve ono što život nosi.
– Još kao mali sam došao u doticaj s fotografijom, mislim da sam imao oko 10-ak godina. Kroz osnovnu školu, kako je tata radio u policiji, imao je službeni fotoaparat i od tada je nekako sve krenulo. MIOŠ je svake dvije godine primala fotografe, ja sam rekao svojima nakon osnovne škole da ću ja ako treba pauzirati godinu, samo da mogu to upisati, rekao je Ivan.
Umjetnost fotografije privukla ga je još kao dječaka dok je gledao filmove i fotoreportere. Profesionalno bavljenje fotografijom započeo je još u srednjoj školi, sa 17 godina u jednom karlovačkom mediju.
– Volontirao sam u Karlovačkom tjedniku, za njih sam fotografirao Dane piva i to je bio prvi doticaj sa sadašnjim kolegama s kojima sad radim, tad sam ih prvi put upoznao i ušao u taj svijet fotoreporterstva i tad se rodila još veća ljubav prema tome.
U prošlosti je zanimanje fotografa bilo od veće važnosti nego što je to slučaj danas, jer mnogi fotografiju odabiru samo kao hobi i zapravo svatko može biti fotograf, ističe Cindrić.
Kroz posao u medijima, Ivan je imao priliku fotografirati brojna i raznolika događanja, a u budućnosti želi imati svoju izložbu te pokazati svima ono što zna. Veliku potporu u njegovom radu pružaju mu obitelj, prijatelji te djevojka Nikolina.