Dugonajavljivan projekt vrtić Luščić napokon kreće u provedbu. Danas je potpisan ugovor za izgradnju dječjeg vrtića i jaslica Luščić.

-U karlovačkim vrtićima ostalo je 60-ak djece neupisano. To su djeca kojoj jedan od roditelja ne radi. U ovom trenutku imamo mjesta za još jednu skupinu jasličara u Rečici, a ponovljeni poziv bit će u jesenskom roku, dodala je kratko gradska pročelnica Draženka Sila Ljubenko.

Uz vrtić u Rečici, za godinu dana kada Luščić bude gotov pitanje kapaciteta u vrtićima bi trebalo biti riješeno.

-Priča s Dječjim vrtićem Luščić je dio našeg šireg plana. Svjesni smo da je mjesto u vrtiću važna demografska mjera. Upravo u ovom trenutku je u tijeku tehnički pregled na vrtiću Rečica, a u tijeku je i projektiranje i dogradnja PŠ u Hrnetiću za dodatne jasličke i vrtićke grupe. S ovim projektom vjerujem da ćemo ispuniti plan da je svako dijete u vrtiću bez obzira jesu li mu roditelji zaposleni ili ne, izjavio je Damir Mandić, gradonačelnik.

Osim što je ovaj vrtić dio šire priče kad su u pitanju demografske mjere, on je također dio šireg plana o uređenju bivše vojarne Luščić. Dio hala je već uklonjen što je preduvjet za izgradnju pristupne prometnice koja je opet dio ITU projekta, širenja prometnice u Luščiću i stvaranja biciklističkih staza.

Vrijednost projekta je skočila s početnih 6 milijuna i 28 tisuća eura bez PDV-a, na 8 milijuna i 750 tisuća eura, a uračunati su radovi izgradnje te troškovi radova i opremanja vrtića. Iz NPO-a je stiglo otprilike dva milijuna eura.

Zgrada dječjeg vrtića planirana je kao jednokatna slobodnostojeća građevina neto korisne površine 2700 m², kapaciteta za 200 djece u deset odgojnih skupina, četiri jasličke i šest vrtićkih. Uz prostorije predviđene za smještaj djece, u zgradi su predviđeni prostori za djelatnike, spremišta za opremu, prostorija za domara i sl., kao i gospodarski prostori, praonica rublja i kuhinja, rekla je Ana Hranilović Trubić, gradska pročelnica.

Svi dnevni boravci za djecu imat će natkrivene terase, kao i zajedničku nenatkrivenu terasu koja će povezivati sve jedinice. U prizemlju će se na tom otvorenom prostoru nalaziti igralište s dječjim igralima i spravama. Vanjsko igralište bit će ograđeno, a cijela parcela bit će hortikulturno uređena. Oborinska voda s krova građevine bit će korištena kao tehnološka voda i za ispiranje toaleta. Na dijelu krova postavlja se sunčana elektrana te će se dobivena električna energija koristit će se za vlastite potrebe dječjeg vrtića. Za potrebe grijanja objekta predviđena je ugradnja podnog grijanja s dizalicama topline zrak/voda kao izvorima dobivanja toplinske energije.

-Vrtić će biti energetski potpuno neovisan i očekujemo vrlo male režije, dodaje pročelnica Hranilović Trubić.

Radove izvodi velika tvrtka CGP iz Novog Mesta, koja upravo uz granicu završava sličan projekt gdje uz vrtić grade i školu.

Premda novi vrtić iziskuje dosta resursa iz gradskog proračuna, ipak cijene krajnjim korisnicima neće rasti. Cijena za jedno dijete je 90 eura, s time da ako je više djece iz obitelji u vrtiću cijena se smanjuje.

Nakon današnjeg potpisivanja ugovora, 20 dana je rok za uvođenje u posao, što znači da radovi do tada moraju početi. Rok za završetak je 12 mjeseci, a nakon toga slijedi mjesec dana za opremanje vrtića.