Konstrukcijska obnova zgrade Hrvatskog doma u Karlovcu je završena, a javna nabava za odabir izvođača cjelovite obnove je pri kraju. Za cjelovitu obnovu su osigurana financijska sredstva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Predviđen završetak radova je lipanj 2026. godine.
Završeni su radovi na obnovi konstruktivnih elemenata na objektu Hrvatskog doma, što obuhvaća temelje, ojačanje zidova pročelja I međukatnu konstrukciju, krovišta. Ugovorena vrijednost radova iznosi 4.428.265,61 eura.
–Mogu reći da je kosntrukcijski Hrvatski dom ostao onakav kakav je i onakav kakvim ga Karlovčani pamte i činjenica je da I bez potresa koji se dogodio je bio van funkcije i imao problema sa statikom, a sad je to sve u konačnici riješeno. Valja istaknuti da je uz dopuštenje Ministarstva i kulture u sklopu konstruktivne obnove na krov postavljen fotonaponski crijep tako da će Hrvatski dom u jednom dijelu biti energetski neovisan, kaže gradonačelnik Damir Mandić.
Objekt je završen i trenutno je tijeku postupak javne nabave za izvođenje radova na cjelovitoj obnovi, a u Gradskoj upravi očekuju da će u rujnu imati odabranog izvođača radova. Procijenjena vrijednost radova na cjelovitoj obnovi iznosi 5.638.176,59 eura bez PDV-a.. Radovi na cjelovitoj obnovi prema planu bi trebali biti dovršeni krajem lipnja 2026. godine, a prema Mandićevim riječima, to bi moglo biti i ranije. Zgrada će ponovno biti javno-društvene namjene. Dosadašnji vaninstitucionalni način upravljanja, koji je bio prije, je po Mandiću dobar, ali nije sigurno mogu li udruge to raditi samostalno ili će se tražiti neki novi model.
-Ono što se već sad vidi prema prvim sastancima koje smo odradili na razini Gradske uprave pitanje je mogu li udruge same zadovoljiti onaj osnovni kriterij, a to je da poslovanje i funkcioniranje Hrvatskog doma bude održivo bez gradskog proračuna, što, naravno, već sad se pokazuje da će to biti jako zahtjevno. Naš stav je da u daljnjim sastancima, a vjerujem da ćemo do kraja godine donijeti tu odluku, posložimo tu priču da vidimo koje su snage, koje su prednosti, a koje su opasnosti, koji su nedostaci. Nije isključeno i da Hrvatski dom bude zasebna ustanova, koja je vezana za Grad Karlovac. Nije isključeno da pokušamo zatvoriti tu cijelu priču zajedno s Edisonom, pojašnjava Mandić.
U svakom slučaju, nakon cjelovite obnove, bit će to jedna respektabilna ustanova koja će upotpuniti karlovačku kulturnu ponudu.
Iz grada su nam dali i detaljniji uvid kako će u budućnosti izgledati Hrvatski dom. Veći dio podruma se sastoji od dvorane, u sklopu koje je predviđen dio za caffe bar, na bočnim dijelovima uz dvoranu su: prostor za bendove, atelje, prostorije za instalacije, te skladišni prostori i sanitarni čvorovi. U dijelu podruma se nalaze uredski prostori te sanitarni čvorovi. U prizemlju iz ulaznog dijela se pristupa glavnoj dvorani zgrade. Dvorana je predviđena kao multifunkcionalna dvorana namjenjena raznim kulturnim aktivnostima. Uz dvoranu se nalaze sanitarni čvorovi. Predviđeno je i unutarnje dizalo koje povezuje podrum, prizemlje i galeriju. U dijelu prizemlja uz istočno i zapadno pročelje, uz rubove dvorane, nalaze se prostori koji su visinski izmaknuti u odnosu na glavnu dvoranu. U tim prostorima su smješteni uredski prostori te pripadajući sanitarni čvorovi. Uz južno pročelje, nalazi se „Mala scena“, predviđena kao manja dvorana. Uz nju se nalaze njeni pripadajući sanitrarni čvorovi, ostava te backstage.
Na zapadnom dijelu 1. kata nalaze se uredski prostori, prostorije za prezentacije i edukacije i sanitarni čvorovi. Na istočnom dijelu 1. kata nalaze se rezidencijalni prostori, uredski prostori i sanitarni čvorovi. Na etaži galerije nalazi se galerijski ophod dvorane koji će se koristiti i kao izložbeni prostor.