Iz gradske Čistoće izvijestili su kako je smanjena količina miješanog komunalnog otpada, a povećala se količina odvojenog otpada. Sa sadašnjih 25 posto, cilj je doći do 50, što neće biti lako.
Direktor Čistoće Vlatko Ivka najavio je postavljanje tri baterije polupodzemnih kontejnera na Baniji, u Držićevoj ulici i u Luščiću. Pokraj njih će biti i spremnici za odlaganje tekstila kojeg se za sada može odložiti samo na reciklažnim dvorištima.
U planu je i postavljanje posebnih spremnika kod McDonaldsa koji će imati veći kapacitet i neće se iz njih moći vaditi smeće, odnosno, neće gamoći izvvlačiti ptice kao do sada.
Na Reciklažnom dvorištu na Ilovcu je i aparat za otkup povratne ambalaže pa se Ivka osvrnuo i na korištenje tog aparata.
-Ljeti je stvarno veliki promet i jako smo zadovoljni što smo to omogućili našim građanima. Dnevno na deponiju stigne oko 40 tisuća komada boca što je stvarno veliki broj i treba to preuzet i treba to obradit, ali te bočice su završile ovdje, nisu se nigdje bacile i ljudima smo osigurali lagani pristup, kaže Ivka.
Kazao je i kako je smanjena količina miješanog komunalnog otpada, a povećala se količina odvojenog otpada.
-Što se tiče miješanog komunalnog otpada, u prvih šest mjeseci ove godine količina se smanjila za 0,4 posto. Znači miješanog komunalnog otpada proizvodi se manje, što je odlično. Imamo veliko povećanje odvojenog otpada i proizvodimo ga 32 posto više u odnosu na prošlu godinu, ali se puno više proizvodi otpada od papira, plastike, razdvojenog otpada i u šest mjeseci se proizvelo 350 tona više u odnosu na prošlu godinu, što znači da ljudi puno više otpada i proizvode.
Prema Ivkinim riječima, postotak razdvajanja je u šest mjeseci 25 posto, ide se korak po korak, a do kraja godine očekuju da će se taj postotak i povećati zbog planirane prerade drva i tu će biti oko 10 tisuća tona.
Gradonačelnik Damir Mandić istaknuo je kako je kod razvrstavanja otpada prvi cilj bio uspostava infrastrukture.
-Sva ova ulaganja u strojeve, reciklažna dvorišta i u spremnike, stvarno otvaraju mogućnost svima nama koji živimo u gradu i stvaramo otpad da ga i zbrinemo kako treba. Mislim da imamo svi mogućnosti, upravo na tragu povećanja razine odvajanja, učiniti još koji pedalj više. Nekako je bilo lako doći od 16 d 25 posto , a sada svaki sljedeći postotak je puno teže. Moramo si svi osvijestiti da svaki taj postotak u biti košta, kazao je Mandić
Košta jer moramo plaćati određene naknade, odnosno penale, i to sve do trenutka dok ne dosegnemo tih 50 posto razdvajanja. Mandić je naglasio i kako nitko u Karlovcu nema razloga bilo koji otpad voziti ili odlagati na mjesta koja za to nisu predviđena, a posebno u prirodu.