
Mjera 8 koja se odnosi na retenciju Kupčine s pripadajućim nasipima, ustavama Brodarci i Šišljavić te uspornim nasipima uz Kupu i Dobru jest kruna svih mjera, navodi gradonačelnik Karlovca i saborski zastupnik Damir Mandić. S obzirom da je u postupku projektiranja, iz Grada Karlovca i Hrvatskih voda željeli su upoznati sve stanovnike mjesnih odbora koji su naslonjeni na tu mjeru u Karlovcu i Ozlju s trenutnom situacijom vezanom uz projekt.
– Ono što je posebno važno i što smo obećali prije nekih godinu dana, a to je u međuvremenu napravljeno, to je revizija same te mjere. Znači, ona je od Građevinskog fakulteta stvarno neovisno provjerena i sve ono što je njome predviđeno. Ta revizija je pokazala da je mjera kao takva dobro zamišljena i da je mjera koja će sigurno doprinijeti sustavu obrane od poplava grada Karlovca.

Mandić tvrdi kako će doći do smanjenja visine jednog dijela zidova, odnosno, do intervencija na kanalu Kupa – Kupa. Dodaje kako je revizijom pokazano da je Mjera 8 dobro zamišljena i da je idejno rješenje dobro odrađeno.
– Ja vjerujem da je većina naših sugrađana Karlovčana i građana iz grada Ozlja dobila osnovne informacije. Svjesni smo da će ostati još neki upitnici. Svjesni smo jednog određenog nezadovoljstva, ali ono što mislim da je ovdje posebno važno i više puta smo to i istaknuli, mislim da ovaj element solidarnosti svijesti da sustav obrane od poplava grada Karlovca prije svega daje gradu Karlovcu element sigurnosti koji je jako bitan za budućnost. Mislim da će se sve te nejasnoće i svi ti problemi kod pojedinih građana riješiti.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković navodi kako se vide benefiti strateškog projekta Vlade Republike Hrvatske zaštite od poplava karlovačko – sisačkog područja. Među prvim mjerama izgrađeni su nasipi u Logorištu i na Maloj Švarči.
– Gradimo na području Selca i Rečice te smo zaštitili Turanj tako da dio građana već vidi koristi i nisu poplavljeni. Iz tog razloga smo krenuli i s prvim mjerama na području samog grada Karlovca za one stanovnike koji su bili direktno izloženi poplavama u posljednjih 4 ili 5 godina. Sad kad smo konačno definirali i projekt vezan uz izgradnju čvora Brodarci spoznaja da zapravo trebamo graditi usporne nasipe, znači da i uz uzvodno područje od Dobre i Karlovca trebamo graditi.

Nažalost, nema rješenja obrane od poplava grada Karlovca bez gradnje čvora Brodarci što je pokazala i recenzija od strane Građevinskog fakulteta.
– Najbitnije je da ljudima kažemo istinu da iza toga stoji struka i da su svi projekti utemeljeni. Bez uspornih nasipa, odnosno, bez čvora Brodarci ne možemo usmjeravati dio velikih voda rijeke Kupe u retenciju Kupčina što je ključ obrane grada Karlovca. Danas su u većini zapravo i bili stanovnici tog nizvodnog područja gdje će na njihovim područjima doći do gradnje uspornih nasipa.
Navedena gradnja uslijedit će u idućih 4 ili 5 godina. Ipak, u gradskoj vijećnici je bilo dosta burno. Velik broj nezadovoljnih građana otišao je iz prostorije prije samog kraja jer su razočarani dobivenim odgovorima. Među ogorčenim građanima je i Nenad Horvat koji živi u Mahičnu pored novoizgrađenog mosta. Navodi da je najviše pogođen Mjerom 8.
– Smatram da je ona nakaradna kao takva i da ju treba u cijelosti ili promijeniti ili treba obustaviti te radove kako ne bi devastirali ovu našu prirodu, ali i sama kućanstva koja se nalaze i koja su izložena opasnostima dodatnima od poplave koje će Mjera 8 donijeti.

Građani su većinom mišljenja da ovakvi projekti ne donose adekvatno rješenje kao što je to slučaj diljem Europe. Zidovi i brane pucaju pa mjesta dodatno stradaju.
– Vidjeli smo to sad u Sloveniji. Priroda je uvijek radila svoje. Priroda se uvijek pobrine za svoje vode. Kad se one malo izliju, one se opet povuku u korito. Smatram da moramo izmuljivati rijeke kako bismo dali mogućnosti da ta voda ide u svom koritu, a ne da dižemo sad nekakve zidove koji bi onda branili tu vodu. Ima tu i dodatna brana koja se radi na Brodarcima koja bi usporila taj dotok vode kako bi voda odlazila u kanal Kupa – Kupa.
I dok građani tvrde jedno, navode moguća rješenja, Hrvatske vode i Grad Karlovac rade drugo. Hoće li ovaj projekt učiniti zaista dobro ili će donijeti još više štete, pokazat će vrijeme.