Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković obišla je radove na izgradnji centra za gospodarenje otpadom Babina gora uz pratnju Aljoše Duplića, ravnatelja Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, županice Karlovačke županije Matrine Furdek Hajdin, gradonačelnika grada Karlovca i saborskog zastupnika Damira Mandića i direktorice centra Marije Tufeković. Naime, centar za gospodarenje otpadom Babina gora jedan je od 11 centara za gospodarenje otpadom koji predstavljaju strateške projekte Republike Hrvatske.
–Iskazat ću i dalje jasnu i čvrstu podršku Vlade za što bržu realizaciju ovakvih projekata. Jučer je izdana peta dozvola i na svim etapama se provode radovi te će predviđenom dinamikom novi centar biti u potpunosti spreman sredinom 2026. godine. To će sigurno donijeti jednu veliku i novu kvalitetu cijelo prostoru te pridonijeti našim ciljevima koji se odnose na gospodarenje otpadom i na očuvanje okoliša i prirode, kazala je Marija Vučković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Projekt u vrijednosti većoj od 62 milijuna eura, uz sufinanciranje iz EU fondova krenuo je s pripremama još 2006.godine kada je utvrđena mikrolokacija budućeg Centra. Nakon toga osnovana je tvrtka te su ishodovana rješenja i građevinske dozvole te potpisani mnogi ugovori o projektiranju u izgradnji.
–Centar za gospodarenje otpadom Babina gora namijenjen je zbrinjavanju miješanog otpada s područja Karlovačke županije, dijela Ličko senjske županije i dijela Sisačko moslavačke županije. Kapacitet je 30 tisuća tona godišnje komunalnog otpada. Od planiranih šest građevinskih dozvola, imamo ih pet. Po svim tim dozvolama su prijavljena gradilišta i u tijeku su radovi, a dokumentacija za šestu dozvolu je u izradi. Sastavni dio projekta su i pretovarne stanice u Karlovcu, Ogulinu, Otočcu i Slunju, kazala je direktorica Centra za gospodarenje otpadom Babina gora, Marija Tufeković.
Izgradnja i rad CGO Babina gora odvija se po strogim pravilima zaštite okoliša i prirode, a u skladu je sa Strategijom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske, Planom gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2017.-2022., Odlukom Vlade RH o implementaciji PGO RH 2017.-2022., Operativnim programom „Konkurentnost i kohezija“ za razdoblje od 2014.-2020. godine te Lokalnom prostorno-planskom dokumentacijom.
–Ono što je važno je da se dugi niz godina čekao početak radnje Centra. Bilo je i složenih situacija u administrativnim postupcima i zato veseli činjenica da je gradilište u punom jeku te da će u rokovima koji su ugovoreni, a to je svibanj 2026. godine biti zaključen probni rad i da će novi sustav na području naše županije biti suvremen. Koristit će se najsuvremenija oprema kako bi se očuvao okoliš, prekrasni prostor naše domovine za one koji dolaze iza nas. Bojazni za kvalitetu života nema, sve se radi prema svim zahtjevima struke i tehničke pripreme, rekla je Martina Furdek Hajdin, županica Karlovačke županije.
Ciljevi ovog projekta su odvajanje otpada pogodnog za recikliranje (materijalnu i energetsku oporabu), obrada odvojeno sakupljenog biootpada (proizvodnjom komposta), stabilizacija biološkom obradom biorazgradivog otpada iz miješanog komunalnog otpada u svrhu doprinosa smanjenju količine biorazgradivog otpada koji se odlaže na odlagališta i smanjenja nepovoljnih učinaka odloženog otpada na okoliš te obrada i priprema za ponovnu uporabu građevinskog otpada i otpada od rušenja objekta.