U karlovačkim rijekama, a pogotovo u Korani, već više godina problem predstavlja Signalni rak. Ova invazivna sjeverno – američka vrsta prvi je put kod nas primijećena prije desetak godina, a predstavlja prijetnju opstanku autohtonih vrsta rakova, riba i drugih domaćih vrsta. Unatoč borbi ekoloških udruga i Državnog zavoda za zaštitu prirode, broj jedinki je i dalje velik, a u vršama koje služe za hvatanje ove vrste svakodnevno se nađe nekoliko desetaka rakova.
–Invazivni Signalni rak zasad je pronađen u Karlovačkoj županiji na rijekama Korani i Dobri. U Korani je negdje od 2011. godine, a u Dobri je pronađen prošle godine. Ovo je invazivna vrsta jer ima vrlo negativan učinak na ekosustav u kojem se nađe. Rakovi su inače vrsta koja se hrani raznolikom hranom; u ranijim fazama života su mesojedi, a kasnije kao starije jedinke hrane se biljnom hranom. Negativnost Signalnog raka je to što otima stanište našim zavičajnim vrstama rakova. U Hrvatskoj ih imamo četiri, a od toga u Karlovačkoj županiji žive tri vrste: Plemeniti ili Riječni rak, Uskoškari rak koji je došao uzvodno iz Save i Potočni rak kao zaštićena vrsta. Signalni rak predstavlja prijetnju svim nabrojenim vrstama jer se s njima natječe za hranu i skloništa. Također je prijenosnik bolesti zvane “Račja kuga” koja nije opasna za ljude, ali desetkuje populacije zavičajnih vrsta koje same nisu otporne na tu bolest, objasnila je stručna savjetnica za upravljanje zaštićenih dijelova prirode na području Karlovačke županije u Javnoj ustanovi Natura Viva Leopoldina Dakić.
Signalni rak već je zaposjeo Koranin tok uzvodno od Veljuna i nizvodno od Karlovca, a u rijeci Dobri je zasad rasprostranjen u 7 kilometara toka, izjavila je Dakić. Javna ustanova Natura Viva provodi projekt kontrole populacije vrste kako bi zaustavili njezino širenje uzvodno prema Nacionalnom parku Plitvička jezera.
–On je inače donesen iz Sjeverne Amerike kao pokušaj reintrodukcije u europske vodotoke gdje je početkom dvadesetog stoljeća buknula epidemija račje kuge. Domaće populacije su uginule, pa se javila inicijativa da se ovim rakom pokuša naseliti te rijeke. Vrlo brzo se shvatilo što se napravilo, da je i on sam prijenosnik račje kuge koja ima više sojeva. Situacija je izmakla kontroli i sada je proširen po svim zemljama Europske unije, a nedavno je donesen i u Hrvatsku.
Mnogi su već pokušali istrijebiti ili smanjiti broj Signalnih rakova metodama poput isušivanja vodotoka, posipavanjem pesticidima, polijevanjem živim vapnom, iskapanjem dna, pregrađivanjem ili naseljavanjem predatorskim vrstama. Zasada se sve to pokazalo neuspješnim, pa u Natura Vivi ni ne pokušavaju riješiti problem na taj način.
–Testiramo jednu laboratorijski potvrđenu metodu prema kojoj lovimo na određenom području: to zovemo fronte, odnosno uzvodne i nizvodne granice rasprostranjenosti. Lovimo u rijeci Korani, u potoku Vuji, rijeci Radonji i potoku Brbornici, odnosno Trupinjskoj rijeci u kojima inače žive naše autohtone vrste. Pokušavamo spriječiti širenje uzvodno i nizvodno, a to radimo bacanjem vrša u kojima su mamci, a iz ukupnog broja ulovljenih jedinki odvajamo mužjake i ženke. Ženke idu na usmrćivanje, a spolno zrele mužjake steriliziramo.
Sterilni odrasli mužjaci trebaju držati pod kontrolom mlađe mužjake i spriječavati njihovo parenje. Na taj način utjecat će se na fertilitet ili prirast Signalnih rakova, a onda i na brojnost i širenje ove vrste.
Projekt kontrole populacije u Korani i Radonji je sada u drugoj godini provedbe, a dosada smo proveli tri izlova. Rezultati su za sada zadovoljavajući, a konačan uspjeh vidjet ćemo tek za dvije godine. Nažalost, vrsta je prenesena i u rijeku Dobru, pa će i tamo sljedeće godine krenuti projekt. Tamo je zasada povoljnija situacija jer je zahvaćen manji dio toka.
Premda ljudi znaju samostalno tražiti Signalne rakove, zakonom je strogo zabranjeno trgovati njima ili ih nuditi kao izvor prehrane u restoranima, tržnicama i slično. Također se ne smiju prenositi u različite vodotoke. Smanjenjem populacije Signalnih rakova poboljšat će se situacija s bioraznolikošću u rijekama, ali za to je potrebna zajednička suradnja svih koji žive uz rijeke.