U posljednje vrijeme u javnosti često čujemo crne vijesti o nasilju i femicidu. U Zagrebu je pred nekoliko dana ubijena žena od strane svog partnera, u Osijeku je zabilježen slučaj seksualnog silovanja žene od strane ginekologa tijekom uobičajenog ginekološkog pregleda. Osim femicida, pred tjedan dana svjedočili smo i cyber nasilju koje je kulminiralo premlaćivanjem 20-godišnjaka u Vinkovcima. Ovi tragični događaji uzdrmali su Hrvate i Hrvatice, a otvorena su i pitanja što država, ali i lokalne zajednice čine kako bi spriječile ovakve događaje i primjereno kaznila zlostavljače.
-Republika Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u Europi koja je u svoje zakonodavstvo uvela pojam femicida te za njega regulirala kazne. Svjedočimo kako samo izmjena zakona nije dovoljna i da se i dalje vrte visoke crne brojke kad je riječ o nasilju nad ženama i u obitelji. Vlada je prepoznala ovaj negativan trend te poduzima niz mjera i aktivnosti kako bi se spriječilo nasilje i pravilno se osudio počinitelj. Od 2018., kada je usvojena Istanbulska konvencija promijenili su se određeni zakoni koji čini se nisu dovoljni sami po sebi. Nastojimo educirati najmlađe od prvih dana o borbi protiv nasilja, potrebi za komunikacijom te štetnosti nasilja, nadalje sve to osvijestiti i u javnosti. Trebamo osvijestiti ljude kako prepoznati žrtvu na početku nasilja kako bi se zaustavilo na vrijeme. Sve je to dio prevencije koja je vrlo važna, izjavila je nacionalna predsjednica Zajednice žena HDZ-a Nada Murganić.
Do 2020. godine sigurne kuće i skloništa postojale su u samo 15 županija, a šest ih je bilo bez mogućnosti da zaštite žrtvu na nekoj od sigurnih lokacija. Sada svaka županija ima sklonište. Osim skloništa, postoji savjetovalište te linije dostupne tijekom 24 sata namijenjene za pomoć žrtvama.
Nakon što je nekadašnja SDP-ova zastupnica Dragica Malović na jednom od Gradskih vijeća predložila izglasavanje rezolucije prema kojoj bi Karlovac postao sigurno mjesto za žene, rezolucija je nekoliko mjeseci kasnije i prihvaćena. Gradska predsjednica Zajednice žena HDZ-a Natalija Fabac Car osvrnula se na tu rezoluciju te dodala kako ona danas dobro funkcionira u praksi i nije samo “mrtvo slovo na papiru”.
–Napravljen je dobar državan okvir za prevenciju i suzbijanje nasilja nad ženama. Ipak crne brojke upućuju da moramo nastaviti s radom. Borba protiv ovog problema tiče se svakog pojedinca i svatko od nas može doprinijeti suzbijanju nasilja. U početnom dijelu prevencije nasilja, moramo sami sebe preispitati te manje koristiti negativnu intonaciju na našim svakodnevnim aktivnostima. Ako izaberemo misliti, govoriti i djelovati pozitivno u našim životima će se događati pozitivne stvari. Problemi se ne rješavaju nasiljem i to trebamo osvijestiti. Pohvalna je prošlogodišnja inicijativa Gradskog vijeća Grada Karlovca za formiranje radne skupine za donošenje rezolucije o proglašenju Karlovca mjestom sigurnim za žene. Kako bi se osigurale najučinkovitije mjere izrađena je multidisciplinarna radna skupina koja se sastoji od svih dionika društvenog, institucionalnog i političkog života. Iznađene su najbolje mjere te je rezolucija donesena 14. prosinca 2023. mjestom sigurnim za žene. Sada, šest mjeseci kasnije, možemo reći da rezolucija dobro funkcionira u praksi, dodala je gradska predsjednica Zajednice žena HDZ-a Natalija Fabac Car.
Grad je raspisao novo programsko područje u natječajima za financiranje Udruga civilnog društva pod nazivom “Zaokruženje bez nasilja”. To programsko područje je dano na raspolaganje udrugama koje se bore protiv nasilja te se bore za poticanje tolerancije.