Prošla je već 31 godina od velikosrpske vojne operacije pod imenom “Kiša” koja je ujedno bila i odgovor na hrvatsku vojnu operaciju “Medački džep”. Karlovački branitelji su se prisjetili po mnogima najvećeg napada na grad Karlovac i odali počast onima koji su dali život za svoju domovinu polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Turnju.
-Skoro sve relevantne karlovačke braniteljske udruge danas su okupljene ovdje kako bi se prisjetili rujanskih događanja 1993. godine. To je bio zadnji napad na grad Karlovac, a tom prilikom stradalo je nekoliko desetaka civila i branitelja, izjavio je Srđan Fot, predsjednik Udruge 110. brigade.
Cilj je bio razvući hrvatske snage duž poteza od Karlovca do Medačkog džepa. Nekoliko dana su položaji na Turnju bili zaista ugroženi i prijetila je velika opasnost da neprijatelj zauzme Turanj i ulaze u grad.
-Nadljudskim naporima hrvatski branitelji su odbili njihov napad te su zadnjeg dana, 13. rujna, jednim topničkim udarom uspjeli spriječiti napad neprijatelja jer su pogođeni u centar. Prema njihovim navodima i podatcima više od 100 neprijateljskih vojnika i tehnike je izbačeno iz stroja, dodaje Fot.
Karlovačke braniteljske udruge sa 110. na čelu inicirale su ideju kako bi se upravo 13. rujna trebao obilježavati kao Dan hrvatskih branitelja Grada Karlovca. Zahtjev je podnesen Gradskom vijeću, a udruge branitelja očekuju kako će ta odluka biti uskoro i izglasana.
-Te dane ne možemo nikako zaboraviti. Situacija je tada bila vrlo osjetljiva, grad je danima bio bombardiran ta operacija bila im je više moralna nadoknada nego neko strateško zauzimanje grada. Htjeli su odmazdu zbog naših oslobodilačkih akcija u Lici i pokušavali je napraviti ovdje. Karlovac im je nažalost uvijek bio nekako draga meta za udarce, čak se i Martić nakon hrvatske operacije “Bljesak” hvalio kako “udaraju Karlovac”. Kada se prisjetim tih dana, straha uglavnom više nije bilo ni kod branitelja, ali ni kod civila. To je bila već treća godina rata i otvorenih sukoba i svi su se navikli na opsadno stanje, izjavio je Josip Tomačić, danas brigadir u miru, a nekoć ratni zapovjednik 110. brigade 40 mjeseci.
13. rujna u obrani su sudjelovale Domobranska pukovnija. 110. brigada koja je pomogla interventnim i ostalim raspoloživim snagama pomogla u obrani te 137. brigada koja je plotunom RAK-12 u vrlo složenim uvjetima pomogla zaustaviti neprijatelja.
-Slogan specijalne jedinice policije je “Prvi u ratu, prvi u miru”, pa smo tako uglavnom uvijek išli prvi u obranu. Mi smo bili jedine organizirane snage koje su mogle stati na branik Domovine. Toga dana svi smo bili u Gospiću na operaciji “Medački džep”. Usudio bih se reći da je ta akcija u rangu Bljeska i Oluje, svojevrsna generalna proba. Tamo je bila specijalna policija iz svakog kutka države. Bilo je preko 1000 specijalaca. Odradili smo dobar posao na koji smo zaista ponosni. Držali smo te položaje cijeli rat, došli smo u pomoć domicilnim brigadama. Dakle, 21 specijalna jedinica te 9 gardijska i još jedno dvije tri vojne brigade su krenule prije šest ujutro u napad. Četnici su također tog dana planirali napad no srećom smo bili brži. Napravili su nekoliko krivih procjena zbog čega smo uspjeli osloboditi zaista velik dio, dodao je Josip Slaćanin, predsjednik Udruge specijalne jedinice iz Domovinskog rata.