Filmska revija mladeži i Four River Film Festival i ove će godine dodijeliti nagradu Žuta zastava. Ovim se jedinstvenim priznanjem mladi filmaši u natjecateljskom programu pozivaju da svojim radovima daju doprinos nenasilju na filmu. Prije dodjele nagrade Žuta zastava, o temi borbe protiv nasilja u društvu, u kontekstu nasilja na filmu, organizirala se tradicionalna debata. Riječ je o raspravi skupine mladih koji su s različitih pozicija, iskustava i promišljanja, te uz iznošenje niza argumenata ovog puta razgovarali o mogućnosti korištenja društvenih mreža kao medija za poticanje verbalnog, emocionalnog te poziva na fizičko nasilje.
– Svake godine izaberemo neku temu koja u tom trenutku najviše odgovara stvarnosti, dakle koja prati stvarnost, koja govori protiv nasilja i kroz umjetnost govori protiv nasilja. Ove smo se godine dotaknuli jedne vrlo važne teme koja je postala svakodnevica, a to je korištenje društvenih mreža, ne samo u onom najboljem što one predstavljaju, a to je povezivanje ljudi, nego zapravo i mogućnost korištenja društvenih mreža kao medija u prvom redu verbalnog, emocionalnog, a nažalost i poziva na fizičko nasilje, istaknuo je Boško Picula, voditelj debate i član selekcijskog povjerenstva na FRFF-u.
Teme ovogodišnjeg festivala su raznolike, a filmovi su pristigli s gotovo svih kontinenata.
– Ove godine su teme iznimno raznolike, drago mi je da su filmovi pristigli gotovo sa svih kontinenata, da u Hrvatskoj sve više jačaju središta filmskog stvaralaštva mladih, dakle po cijeloj zemlji i da film postaje ne samo način na koji se mladi ljudi izgrađuju u umjetnosti nego i način na koji mogu utjecati u društvu i upravo je ova nagrada protiv nasilja u društvu nešto što čini karlovački festival i Reviju tako bitnima i drago mi je da festival ne traje samo ovih nekoliko dana nego preko filmova i puno dulje, dodao je Picula.
Ove godine, na filmski festival prijavilo se rekordnih 1.569 filmova iz 103 zemlje. Nagradu Žute zastave, dobit će film koji svojom temom, pričom, protagonistima i kreativnim rješenjima najuspješnije i najuvjerljivije osuđuje nasilje kao društveno zlo, posebice među mladima.