Polazak u vrtić veliki je korak za svako dijete, ali i roditelje. Za neku djecu prilagodba na vrtić prolazi jednostavno i bezbolno, no mnoga djeca doživljavaju intenzivne emocije tijekom prilagodbe na nove ljude i okruženje. Uzbuđenje, strepnja, iščekivanje, zabrinutost i strah nisu prisutni samo kod djece, već i kod njihovih roditelja. Stoga je za mnoge od njih prilagodba na vrtić stresno razdoblje.
– Mi znamo da je ovo jedan novi proces, stresan i težak proces za roditelje i djecu, pa im to pokušavamo olakšati na nekakve naše načine i ono što mi znamo da bi trebalo. Adaptacija ima neki svoj tijek i proces koji mora proći, tako da mi s roditeljima puno radimo, imali smo prilagodbu dva dana u vrtiću u popodnevnim satima gdje su boravila i djeca i roditelji zajedno s nama. Prošli tjedan smo imali roditeljski sastanak, neke informacije smo podijelili, pokušavamo pružiti podršku roditeljima i djeci, rekla je Martina Milašin, odgojiteljica u Dječjem vrtiću Četiri rijeke.
– Za početak je pitanje separacijske anksioznosti, dakle kada se dijete odvaja od roditelja, zna biti jako nervozno, zna puno plakati. Dijete će tu puno bolje proći ako je prethodno bilo nekako socijalizirano, kako s roditeljima, tako i s drugom djecom, negdje je išlo na neko igralište ili se negdje družilo, onda će puno lakše proći ta prilagodba u vrtiću gdje ih stavite u sobe s nepoznatom djecom, izjavio je Mario Jovković, psiholog.
I prije početka vrtića roditelji su dobili sve potrebe informacije za što bolju pripremu.
– Roditelji nisu po prvi put došli u vrtić 2. rujna, nego su prije toga imali roditeljske sastanke. Isto tako, mnoštvo informacija im je dano na upisu. Dobivali su i različite letke i informacije usmenim putem kako bismo ih što bolje pripremili na ono što ih čeka. Nekakav generalni savjet roditeljima jest taj da svom djetetu daju tempo koji mu je potreban, da ga ne uspoređuju s drugom djecom, po pitanju trajanja adaptacije, reakcija i slično, nego da baš gledamo dijete kao jednu jedinku koja ima svoj tempo i individualizirano prolazi adaptaciju, rekla je Danijela Fudurić, pedagoginja u Dječjem vrtiću Četiri rijeke.
Prilagodba na vrtić je normalan proces, a u cijelom tom periodu odgojitelji pružaju podršku i savjete roditeljima da što bezbolnije prebrode to razdoblje.
– To je jedan normalan proces, odvajanje od roditelja naravno da je teško, ono što mi znamo jest da je prirodno i normalno i to je jedan dio koji moramo obaviti, dodala je Milašin.
U Dječji vrtić Četiri rijeke ove godine upisalo se 730 djece, koja su raspoređena u 33 odgojne skupine, a ove godine imaju čak šest novih jasličkih skupina. Ta brojka nešto je manja u odnosu na prošlu godinu. Mjesta u Dječjem vrtiću Četiri rijeke više nema, no ostalo je još nekoliko u Dječjem vrtiću u Rečici za djecu jasličke dobi.
Zanimanje odgojitelja je već neko vrijeme deficitarno, a u Hrvatskoj ih nedostaje čak nekoliko tisuća. No, u Dječjem vrtiću Četiri rijeke to nije slučaj.
– Trenutno nas ima sveukupno 135 zaposlenih, od toga imamo 70 odgojitelja. Moram reći da mi sad trenutno dobro stojimo i da su nam zapravo svi odgojitelji stručni kadar, nemamo za sad problema. Isto tako imamo i stručne suradnike, ono što nam trenutno fali je psiholog, natječaj je vani i nadamo se da će se netko na njega i javiti. Imamo 19 asistenata za djecu s teškoćama tako da smo pokriveni što se tiče i tog dijela, rekla je Anita Štefanac, ravnateljica Dječjeg vrtića Četiri rijeke.
Svaki početak je težak, pa tako i odlazak u vrtić, no važno je znati kako je proces prilagodbe sasvim normalan period koji svaki roditelj treba proći sa svojim djetetom. Za djecu je vrtić mjesto druženja, učenja te jedno od najljepših životnih razdoblja koje bi trebalo biti ispunjeno smijehom, igrom i veseljem.