Svake godine, 22. rujna diljem Hrvatske obilježava se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Tako je i ove godine Udruga invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom grada Duga Resa u suradnji sa Ženskom grupom Karlovac „Korak“ obilježila ovaj važan datum puštanjem crnih balona u zrak kao znak sjećanja na žrtve nasilja. Članice udruge osvrnule su se i na slučaj osječkog ginekologa osuđenog za silovanje, koji je tek nakon pritiska medija i udruga, dobio otkaz.

Danas želimo istaknuti kako je nedopustivo da je liječnik koji je optužen za silovanje pacijentice radio dok se vodio kazneni postupak protiv istog te je tek nakon medijskog pritiska i reakcija udruga, odnosno građanskih inicijativa, otpušten. Ovaj slučaj nije izoliran, već odražava dublje probleme unutar sustava, odnosno institucionalno nasilje nad ženama koje ih dodatno zastrašuje i ponižava, što narušava njihovu sigurnost i povjerenje u sustav, istaknula je Veronika Lesić, socijalna radnica, Ženska grupa Karlovac „Korak“.

Članice udruga naglasile su kako je Hrvatskoj potreban sustavan i strateški pristup prevenciji nasilja nad ženama.

Hrvatskoj je potreban sustavan, strateški pristup prevenciji nasilja nad ženama i kvalitetna nacionalna strategija protiv svih oblika nasilja nad ženama te provedbe iste. Također, u ovom konkretnom slučaju tražimo izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koja bi obvezala ravnatelje zdravstvenih ustanova da privremeno suspendiraju osobu protiv koje se vodi kazneni postupak za kaznena djela protiv spolne slobode, kaznena djela povezana s rodno uvjetovanim nasiljem i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta i drugih oblika nasilja, dodala je Lesić.

Predsjednica Udruge invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom Duga Resa komentirala je problematiku nasilja nad ženama s invaliditetom te istaknula kako je takvo nasilje tri puta veće.

– Nasilja nad ženama s invaliditetom je tri puta veće i predstavlja ozbiljan problem, a ono što je najteže je što se rješenja unutar institucija ne naziru. Žene s invaliditetom su vrlo često izložene nasilju, najčešće obiteljskom, a da toga nisu ni svjesne jer su ekonomski ovisne o svojim partnerima. Puno je veći dijapazon počinitelja jer nerijetko se nasilje događa i od strane poznanika, stranaca, zdravstvenih djelatnika i drugih predstavnika institucija. U većini slučajeva nasilje duže traje i ne prijavljuje se iz razloga što je žrtva ovisna o počinitelju, a prijavljuju se samo teži oblici nasilja, rekla je Josipa Urem, potpredsjednica Udruge.

SOS telefon za žene s invaliditetom žrtve nasilja kontinuirano radi od 0-24 sata, a na kojem dežuraju osobe s invaliditetom i iskustvom nasilja koje su prošle višegodišnje edukacije i pružaju podršku kroz razgovor, potrebne informacije, pomoć psihologa, pravnu pomoć, pomoć psihijatra, liječniku pomoć, pomoć socijalnog radnika, pomoć defektologa. Broj telefona je 0800 – 300 – 200.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Republici Hrvatskoj obilježava se 22. rujna, u znak sjećanja na tragične događaje iz 1999. godine kada su tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu ubijene sutkinja Ljiljana Hvalec, stranka u postupku Gordana Oraškić i njena odvjetnica Hajra Prohić, a teško je ozljeđena sudska službenica Stanka Cvetković.