Svake druge godine Hrvatsko muzejsko društvo, odnosno, sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju, organizira stručne skupove muzejskih pedagoga Hrvatske s međunarodnim sudjelovanjem. Na njegovom 13. izdanju u Karlovcu se okupilo oko 60 sudionika iz područja cijele Hrvatske, a došli su i gosti iz Slovenije. Domaćin skupa su Muzeji grada Karlovca, a isti će trajati do subote.

– Ovo je izuzetna prilika da se nekako stručno povezujemo, povezujemo našu muzejsku struku, muzejske pedagoge i pedagoginje iz cijele Hrvatske. Skup se sastoji od predavanja, posterskih priopćenja, okruglih stolova, diskusija i stručnog izleta. To su jedinstvene prilike da se još više međusobno povežemo kao struka, da razmijenimo svoja stručna znanja i iskustva te da na neki način govorimo o važnosti muzejske pedagogije bez koje danas niti jedan muzej niti galerija ne bi mogli funkcionirati jer je ona izuzetno važan segment svake muzejske djelatnosti, izjavila je Vlasta Krklec, predsjednica Hrvatskog muzejskog društva.

Tema skupa je „Uvod u sadašnjost. Jesmo li spremni?“ te je posvećen upravo sadašnjim izazovima s ciljem da muzejski pedagozi zajednički istraže, rasprave i pronađu inovativne pristupe koji će im pomoći i u suočavanju s novim društvenim i tehnološkim uvjetima. Stoga ovogodišnji skup otvara pitanja o novim modelima rada s publikom, je li korištenje umjetne inteligencije budućnost u komunikaciji s posjetiteljima te jesu li spremni na velik broj pripadnika drugih kultura u našem okruženju.

– Prisjetimo se da smo prošlih nekoliko godina prošli Covid 19 pandemiju. Kolege iz zagrebačkih muzeja i iz Sisačko – moslavačke županije pretrpjeli su velika potresna oštećenja i drago mi je da je većina tih kolega ovdje jer oni danas nisu u svojim primarnim muzejskim kućama nego su u nekim drugim našim muzejima koji pružaju tu potporu i zato bih naglasila tu veliku solidarnost kolega. Ta jedna pomoć i ta razmjena i znanja

Članovi muzejske zajednice raspravit će o svim demografskim promjenama koje se događaju u razvoju društva.

– Sigurno se veselim čuti što se događa u susjedstvu. Rasprave služe, kako bih rekao, da ja sad ne bih bio samo zadovoljan s nekim odgovorima koje sam ja možda sebi iskonstruirao nego da poslušam i druge što žele reći. Zaista u ovom trenutku mislim da su nam dragocjena iskustva kolega, tvrdi Igor Čulig, ravnatelj Muzeja grada Karlovca.

Kustosica Arheološkog odjela u Muzejima grada Karlovca Matea Galetić osvrnula se na novopridošlo društvo u Hrvatskoj te kakve je to izazove stvorilo upravo muzejskim pedagozima.

– Nismo ih primijetili kao standardne posjetitelje u muzejima i galerijama. Nama se to činila kao interesantna tema da kolegama u ostatku Hrvatske nametnemo upravo tu problematiku, a onda smo nekako još tome dodali i ovaj novi digitalni boom, da tako nazovem, umjetnu inteligenciju i sve što će nas u nekom trenutku isto dočekati u muzejima, mišljenja je Galetić.

Umjetna inteligencija danas igra veliku ulogu u transformaciji muzejske prakse na različite načine. Unaprjeđuje operativne procese, obogaćuje posjetiteljsko iskustvo te pridonosi istraživanju i očuvanju kulturne baštine. Uvelike pomaže muzejima u procesu digitalizacije i katalogizacije zbirki. Algoritmi obrade slike i prepoznavanja uzoraka omogućuju brzo i učinkovito identificiranje i označavanje muzejskih predmeta. Sustavi pretraživanja temeljeni na umjetnoj inteligenciji mogu pak poboljšati pristup zbirkama omogućujući korisnicima da lako pronađu željene predmete. Stoga, kombinacija umjetne inteligencije s virtualnom i proširenom stvarnošću omogućuje stvaranje  novih interaktivnih  iskustava.