U Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić održano je predavanje pod nazivom ‘Hrvatsko sokolarstvo od ilegale do UNESCO nematerijalne baštine’.

Radi se o predavanju „od ilegale do nematerijalne svjetske kulturne baštine čovječanstva na UNESCO listi“, čitav put koji smo prešli od 1995., i konačno dogodio se ključan moment 2007. godine kad je osnovan Hrvatski sokolarski klub u Karlovcu po uzoru na Britanski sokolarski klub. Imali smo puno prepreka na našem putu da bi konačno 2019. godine došao poziv meni i klubu i mi smo za Ministarstvo kulture i medija odradili kompletnu prijavu na UNESCO, rekao je Viktor Šegrt, predsjednik Hrvatskog sokolarskog kluba.

Od vremena Ilira pa do Dubrovačke Republike za vrijeme koje je tradicija sokolarenja najduže održana, sokolarenje iz Hrvatske je u prosincu 2021 godine na uvršteno na UNESCO-ov popis nematerijalne baštine.

Ekipa koja je formirala hrvatski sokolarski klub je iz Međimurja, a Viktora su na predavanje došli podržati brojni gosti i zaljubljenici u ptice.

Sokolarenje je najstarija lovna disciplina u kojoj se s treniranom pticom grabljivicom lovi divljač u prirodnom okruženju, a kao tradicionalni hrvatski način lova ima i veliku ulogu u zaštiti ptica grabljivica.

Osim sokolarstva koji je tradicionalno način lova, sokolarstvo se danas koristi za mnoge druge stvari, biološku zaštitu, ali isto tako i za oživljavanje dvoraca sa sokolarskim prezentacijama. Predavanje je održano u knjižnici Ivan Goran Kovačić gdje je Viktor 2006. godine predstavio prvi sveučilišni priručnik s dva recenzenta kojeg je napisao s kolegama, a kojem je nakladnik bila upravo karlovačka knjižnica.