Na Dan općeg napada na grad Karlovac 4. listopada u Muzeju Domovinskog rata Karlovac – Turanj održat će se obilježavanje prigodno nazvanom “Sjećanje na Turanj”.
Na lokaciju Turanj od jutra će dolaziti predstavnici Udruga i djeca koji će na središnjem križu na Turnju položiti cvijeće i zapaliti svijeće.
Raspored događanja:
– 11:30 sati – podjela priznanja, zahvalnica, medalja i nagrada za učenike sudionike 13. orijentacijskog cross-a “Crtom turanjske bojišnice” – u organizaciji Dubravka Halovanića
– 12:00 sati – otvorenje izložbe “Hrvatsko ratno znakovlje” iz zbirke Karla Subašića
– Karlovački kolekcionar ratnih oznaka iz Domovinskog rata Karlo Subašić u svojoj zbirci posjeduje oko tisuću vojnih oznaka iz Domovinskog rata, od čega je 200 s karlovačkog područja. Počeo ih je skupljati 1998. godine kada je upoznao Zdravka Gorščaka najmlađeg pripadnika 110. brigade HV koji je s 16 godina otišao u rat braniti Karlovac i Hrvatsku, te je Subašiću poklonio svoju oznaku 266. izviđačko – diverzantske satnije. Poklonio mu je još neke oznake, a nakon što je Gorščak umro sa samo 26 godina, Subašić je njemu u čast nastavio sakupljati ratno znakovlje, poručili su iz Muzeja.
Izložba ostaje otvorena do 30. ožujka 2025. godine.
– 16:00 sati – Književni krug Karlovac “33 priče i pjesme za 33 godine sjećanja na Turanj” u organizaciji Damira Valenta
– 18:00 sati – otvorenje izložbe “Victoria victimae / Pobjeda žrtve” Krešimira Nikšića
Na otvorenju izložbe nastupit će glumac, nacionalni prvak drame HNK u Zagrebu Goran Grgić i klapa “Carolo” iz Karlovca.
Domovinski je rat započeo u proljeće 1991., a opći napad JNA i srpskih postrojbi na Karlovac i okolicu (Turanj, Dugu Resu, Generalski Stol) pokrenut je 4. listopada iste godine. Najteži dani stradanja hrvatskog naroda tek su slijedili, a posljedice agresije i ratne rane na pojedincima, obiteljima i cijelom narodu snažno se osjećaju i danas.
Rat, iako prisutan oduvijek, nije normalno stanje za čovječanstvo. I 21. je stoljeće, nažalost, pokazalo da je rat česta pojava, ali ne i prirodna, ljudska, i svatko, tko ga je iskusio, njime je taknut za cijeli svoj život. Povodom održavanja sjećanja na 4. listopada i na sve žrtve podnesene za slobodu Hrvatske u Domovinskom ratu, Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj, upravo na Turnju, jednom od simbola obrane u Domovinskom ratu, predstavlja najnoviju sliku akademskog slikara Krešimira Nikšića Victoria victimae / Pobjeda žrtve. Slikar je, inspiriran sjećanjima na ratna stradanja koja je proživio osobno, o kojima su mu pričali njegovi bližnji i za koje je saznao putem medija, tj. ratnih fotografija i televizijskih priloga, na platnu velikih dimenzija 200 x 300 cm, akrilom predočio vlastitu viziju ratne tmine i patnju hrvatskih branitelja i civila.
U koncepcijskom smislu pak, osobni i duboko proživljeni stav prema motivu jest također nepromjenjiva osobina Nikšićevog stvaralaštva i upravo iz nje proizlazi i autentičnost njegovog opusa u cjelini.
Nikšićeve slike Bitka kod Sinja 1715. i Victoria victimae / Pobjeda žrtve dotiču se žanra historijskog slikarstva, koji se u hrvatskoj slikarskoj umjetnosti pojavio u 19. stoljeću uvjetovan stvaranjem i jačanjem nacionalne svijesti te mu je razvoj bio uvelike ovisan o političkim i društvenim okolnostima. “
Izložba ostaje otvorena do 31. siječnja 2025. godine.
– od 19:00 sati pripadnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata oko Muzeja palit će baklje