Strane radnike danas možemo vidjeti na svakom koraku. Građani tvrde da, u principu, problema s njima nema, da su pristojni i vrijedni, no zamjeraju im što ne znaju hrvatski jezik. Zbog iseljavanja Hrvata u Europsku uniju, potreba za njima je sve veća pa će se radne dozvole po novom izdavati na tri godine. Kako bi proces dolaska, primjerice Filipinaca, bio što kraći, potpisan je i Memorandum.

​Hrvatska se godinama bori s nedostatkom radne snage, a strani radnici su ovdje kako bi sve funkcioniralo kako treba. Najviše ih je iz susjednih Bosne i Hercegovine i Srbije, a prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u Hrvatskoj trenutno radi 132 tisuće radnika iz trećih zemalja. Novi život u Hrvatskoj našlo je oko 10 tisuća Filipinaca.

Naši članovi, naši poslodavci su iznimno zadovoljni filipinskim radnicima, oni su pedantni, dobri radnici, lojalni i dugo se zadržavaju kod naših poslodavaca, opisala ih je glavna direktorica HUP-a Irena Weber. Dodala je kako se lako uklapaju, da brzo postaju dio tima, uspostavljaju komunikaciju i pokazuju interes za učenjem jezika.

Najveći problem dolaska u Hrvatsku je činjenica da ambasada koje izdaje vize, odnosno veleposlanstvo koje je zaduženo za Filipine u Indoneziji, i onda prođe dosta vremena dok oni dobiju ulaznu vizu pa radnu dozvolu i dozvolu boravka, kaže počasni generalni konzul Filipina u Hrvatskoj Davor Štern. Tvrdi da su s filipinskim radnicima poslodavci zadovoljni, a da bi dugotrajne postupke dolaska u zemlju trebao ubrzati Memorandum o suradnji u području tržišta rada između dvije zemlje koji je potpisan.

Filipinci najviše rade u građevini, prometu, trgovini i uslužnim djelatnostima – kafićima, restoranima, pekarama, a zadovoljstvo plaćama i uvjetima rada prenijeli su ministru radnika migranata Filipina Hansu Leu J. Cacdacu koji se s njima sastao u Hrvatskoj.

Radnici su nam rekli da su sretni, da imaju dobre radne uvjete i standarde. Generalno, mislim da su u stanju nositi se sa životnim standardom u Hrvatskoj ako im poslodavci omoguće adekvatne uvjete i benefite, rekao je Cacdac.

Najviše je zaposlenih u ugostiteljskom sektoru, a prosječna mjesečna bruto plaća je 1114 eura, otkrio je resorni ministar Marin Piletić.

Glavna novina je da će radna dozvola trajati tri godine. Stižu i izmjene Zakona o strancima kako bi se proces pojednostavio, ali i postrožili kriteriji za izdavanje radnih dozvola, a tu su i crne liste za poslodavce.

Vidimo da su njihovi radnici zainteresirani za rad u Hrvatskoj, ovdje im se sviđa i isto tako vidimo da ostaju u Hrvatskoj. Kada će se produljivati trajanje radnih dozvola sigurni smo da će konzumirati sve tri godine i nakon toga se opet prijaviti za rad u Hrvatskoj. Mi nismo države koje su blizu, oni tu dolaze s ciljem, dolaze zaraditi za svoju obitelj i mislim da je zaista to dovoljan argument da oni ovdje žele ostati, rekao je državni tajnik Ministarstva rada Ivan Vidiš.

Nishant iz Indije radi tri mjeseca u Zagrebu, a radnu dozvolu je dobio na godinu dana. Kaže da je zadovoljan s poslom, a iako plaća nije obećavajuća, uspijeva novac poslati i svojoj obitelji.

Za vrijeme godišnjih odmora bilo je manje posla, no sada je više posla. No, plaće u dostavi su dosta male. Kada sam tek došao, ljudi se prema meni i prijateljima nisu baš lijepo ponašali, no nakon što su u medije izašle vijesti o napadima na strane radnike, sada nema problema.

Strane radnike nalaze se diljem Hrvatske, najviše u metropoli i na Jadranu. Građani su podijelili svoje mišljenje o stranim radnicima.

Pozitivno je što su pristojni, a negativno – što će oni tu? Imamo naše radnike, neka se aktiviraju na bilo koji način.

Dobri su, slušaju, sve rade. No trebali bi znati jezik, kao što znaš u drugim zemljama kada dođeš.

Kada sam dolazio u doticaj s njima, bili su dosta pristojni prema meni, simpatični, sramežljivi su većinom. Znam da nekolicina uči jezik, ali trebalo bi se poraditi na tome, nije u redu da ne pričaju jezik ili da isključivo pričaju engleski.

Nemam neka iskustva s njima, ali ih gledam, ima ih puno u trgovinama. Vrijedni su, možda su i vrijedniji od naših.

Valja istaknuti kako je ove godine izdan rekordan broj radnih dozvola strancima, no poražavajuća je činjenica da je vaučere za učenje hrvatskog jezika iskoristilo tek par stotina ljudi.

Izvor: mediaservis.hr