Na području Policijske uprave karlovačke tijekom rujna je evidentirano devedeset prometnih nesreća, dok ih je u rujnu prošle godine bilo 88. Najviše prometnih nesreća evidentirano je na državnoj cesti DC-1 – ukupno 23, a na autocesti A1 evidentirano je dvanaest prometnih nesreća.

U rujnu 2024. godine evidentirali smo jednu prometnu nesreću sa smrtno stradalom osobom, a u rujnu 2023. godine tri. Evidentirano je devetnaest prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama, a u rujnu 2023. godine 31 i 70 prometnih nesreća s materijalnom štetom kojih je u rujnu 2023. godine bilo 54. U tim prometnim nesrećama devet osoba je teško ozlijeđeno (u rujnu 2023. godine dvanaest osoba), dok je 25 osoba lako ozlijeđeno (u rujnu 2023. godine 34), javljaju iz policije.

U prometnim nesrećama tijekom promatranog razdoblja učestvovala su 222 sudionika, a jedanaest sudionika uzrokovalo je prometne nesreće zbog vožnje pod utjecajem alkohola. Najčešći uzroci prometnih nesreća u rujnu 2024. godine bile su greške ili propusti vozača i to:

-brzina neprimjerena uvjetima u 18 prometnih nesreća,

-nepropisno kretanje kolnikom u 15 prometnih nesreća,

-vožnja na nedovoljnoj udaljenosti u devet prometnih nesreća,

-nepoštivanje prednosti prolaska u osam prometnih nesreća,

-nepropisna vožnja unazad u sedam prometnih nesreća.

Najčešće vrste prometnih nesreća u rujnu 2024. godine: 

-međusobni sudar vozila u pokretu (iz suprotnih smjerova, bočni sudar, vožnja u slijedu) u 34 prometne nesreće

-slijetanja vozila s ceste u 17 prometnih nesreća

-udar vozila u parkirano vozilo u 17 prometnih nesreća.

U rujnu 2024. godine tijekom svojih redovnih zadaća policijski službenici ukupno su sankcionirali 4614 prekršaja u prometu bez prometnih nesreća, a najviše su sankcionirani prekršaji vozača počinjeni zbog nepropisne brzine koja je ujedno i najčešći uzrok prometnih nesreća, i to 1739 prekršaja ili 37,7% od ukupnog broja sankcioniranih prekršaja.

Nadalje slijede prekršaji:

-nekorištenje sigurnosnog pojasa 492 prekršaja ili 10,7%.

-upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola 108 prekršaja ili 2,3%

-korištenje mobitela za vrijeme vožnje 167 prekršaja ili 3,6%

-nepoštivanje prometnih znakova i ovlaštenih osoba 197 prekršaja ili 4,3%

-nepropisno parkiranje 192 prekršaja ili 4,2%

-neregistrirano i tehnički nepregledano vozilo 43 prekršaja ili 0,9%

-tehnički neispravno vozilo 189 prekršaja ili 4,1%

-nepropisno skretanje, okretanje i vožnja unazad 35 prekršaja ili 0,8%

-upravljanje vozilom kad je vozačka dozvola oduzeta devet prekršaja ili 0,2%

-vožnja bez položenog ispita 18 prekršaja ili 0,4% i dr.

Tijekom rujna 2024. godine Policijska uprava karlovačka donijela je 13 Rješenja o ukidanju vozačke dozvole za vozače koji su sukladno članku 286. Zakona o sigurnosti prometa na cestama prikupili negativne prekršajne bodove. U rujnu 2023. godine bilo ih je devet.

Policija također šalje preporuke i savjete za sudionike u prometu:

Traktori moraju biti registrirani i imati registrirane propisane uređaje. Na traktoru se smije prevoziti onoliko osoba koliko ima ugrađenih sjedala, odnosno koliko je upisano u prometnoj dozvoli. Na traktorskim priključcima zabranjeno je prevoziti osobe. Priključno vozilo ne smije smanjivati stabilnost vučnog vozila niti otežavati upravljanje vozilom.

Pješake, posebno one starije životne dobi i djecu, podsjećamo da cestu obavezno prelaze na obilježenim pješačkim prijelazima, da koriste pješačke pothodnike, da ne prelaze cestu na znak crvenog svjetla za pješake na uređaju za upravljanje prometom prometnim svjetlima te da ne istrčavaju na cestu kako time ne bi ugrozili prvenstveno svoju sigurnost, ali i sigurnost ostalih sudionika u prometu.


Vozače bicikala podsjećamo da se ne voze u zabranjenom smjeru, da se pri prelasku pješačkih prijelaza uvjere mogu li prijeći nesmetano u odnosu na vozila koja prometuju i da koriste biciklističke kacige jer je to u interesu njihove vlastite sigurnosti.

Vozače osobnih prijevoznih sredstava (električni romobil, električni monocikl, hoverboard, segway i druga slična vozila) podsjećamo da je maksimalna dozvoljena brzina 25 km/h, 14 godina je minimalna dobna granica za upravljanje osobnim prijevoznim sredstvima, a nošenje zaštitne kacige je obavezno. Također, na osobnim prijevoznim sredstvima smije se prevoziti samo jedna osoba, dok je vozačima dozvoljeno imati samo jednu slušalicu u ili na uhu (ne u ili na oba uha!). Obavezno noću, a i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozač mora biti označen reflektirajućim odjevnim ili drugim predmetnom, a vozilo mora biti osvijetljeno.

Ovom prilikom podsjećamo ove kategorije sudionika u prometu da se pridržavaju zakonskih propisa kojima je regulirano njihovo ponašanje prilikom sudjelovanja u prometu, a u cilju njihove osobne sigurnosti i sigurnosti drugih sudionika, zaključuju iz policije.