Svake godine 22. listopada obilježavamo Međunarodni dan svjesnosti o mucanju. Ovaj poremećaj govora, jedan je od najčešćih, bitno otežava kvalitetu života osobe. Uz odgojiteljicu i logopedicu djeca dvojezične, englesko-hrvatske skupine, Dječjeg vrtića Rakovac danas su se upoznala s ovim poremećajem govora i kroz slikovnicu na engleskom jeziku naučila više o međusobnim različitostima i tome kako se svaka poteškoća može popraviti.
–Mucanje je najprepoznatljiviji i najuočljiviji govorni poremećaj, koji se najčešće javlja u djetinjstvu u vrijeme najveće govorno-jezične ekspanzije, odnosno između druge i pete godine. Zahvaća 5%-10% djece u tom periodu i kasnije ih nastavlja mucati oko 1%. Većina djece prevlada taj poremećaj. Mimo tih vidljivih, govornih, poteškoća poput prekida u govornom tijeku, ta djeca mogu razviti socijalnu ankiziosnost iz razloga jer doživljaju niz negativnih reakcija od okoline, rekla nam je logopedica Dubravka Prpić.
U vrtiću Rakovac redovito gostuju književnici kako bi djeci približili čitanje i pripovijedanje, a radionica s logopedom samo je dodatak bogatom programu vrtića kroz koji se nastoji usavršavati govor.
-Mi u vrtiću od najranije dobi radimo s djecom na prihvaćanju različitosti. Jako smo sretni što smo s gospođom Dubravkom uspjeli održati ovaj susret, rekla nam je odgojiteljica Nikolina Mejaški.
Veliku ulogu u rješavanu mucanja kod djece imaju roditelji. Kada se javljaju zastoji kod djeteta, roditeljima je preporuka da uspore svoj tempo govora. Djetetu treba dati dovoljno vremena da procesuira poruku i na nju odgovori.
-Logoped ti pomaže pričati, pogotovo ako mucaš, rekao nam je Noel.
-Logoped pomaže djeci da lijepo pričaju i da im nije teško, dodala je Doris.
Međunarodni dan svjesnosti o mucanju počeo obilježavati 1998. godine na inicijativu Amerikanca Michaela Sugermana, koji je želio da se neznanje o ovom govornom poremećaju i nerijetka diskriminacija osoba koje mucaju zamijeni znanjem, prihvaćanjem i poštovanjem ljudskih različitosti.