Ples ima čitav niz dobrobiti za psihičko i fizičko zdravlje, a posebice stvara sreću koja je definitivno vidiljva na licu baš svakoga koga zanesu plesni pokreti. U moru svojih aktivnosti, vrijeme za plesni podij uvijek pronalazi Saša Lugar, instruktor plesa i vlasnik Udruge za ples i rekreaciju River Dance Karlovac. S radom je počeo prije 15 godina, a pokretanje vlastite plesne priče bio mu je pun pogodak. Danas mu se dogodi da se na njegove satove plesa prijavi čak veći broj muškaraca nego žena što je vrlo rijetka slika u današnjem društvu kad je ljude zaista teško motivirati na bilo koji oblik aktivnosti.

– Žao mi je jedino što je teško mlade nagovoriti na ples iako smo imali puno inicijativa i projekata. Jedan od značajnijih bila nam je upravo suradnja s Veleučilištem u Karlovcu i olesnom sekcijom gdje smo pet godina volontirali i učili smo studente plesati. Kroz projekte smo ih odveli na plesnu akademiju u Graz. Vodili smo ih u Pulu. Tu nam je Studentski centar puno pomogao. Studenti su uz ples vidjeli kako se to događa u drugim zemljama. Bili smo u Sloveniji i Austriji. Bili smo u Zagrebu kod našeg mentora Hrvoja Kraševca. Išli smo u Split. To nije samo ples već i druženje. Jedna društveno soiološka razina gdje se vraćamo starim koracima. Nadam se kad se jednog dana Hrvatski dom završi da će se ondje vratiti plesna događanja, rekao je Saša.

Gotovo sve generacije plešu kod Saše, a u posljednje vrijeme sve je popularnije da mladenci imaju uvježbanu i unikatnu koregorafiju. Naravno, i Saša tu ima pune ruke posla.

– Ove godine što nam se dogodilo s tim individualnim satima i pripremama mladenaca za prvi ples me dosta iznenadilo. Svi su došli dosta skromno. “Molimo vas samo da naučimo lijevo, desno, da mi izgledamo skladno i jednostavno.”. Kako smo počeli raditi s njima, kroz pet sati su oni došli do jedne točke gdje su oni željeli više jer su oni sami osjetili da mogu više. To je ono predivno jer u tom trenutku vidiš: “OK, cilj sam postigao!”. Shvatili su da mogu, da to nije nešto strano, da to nije nešto čudno i da to nije nuklerana fizika. Nije to super teški ispit već se samo jednostavno trebaju prepustiti. Sve što koristimo u plesu je iz života. Ako znate hodati, pustit ćemo glazbu i plesat ćete. To je ono ključno, dodaje Saša.

Sašine sposobnosti i znanja prepoznati su čak i preko granice, pa tako Tomaž Medoš iz Slovenije gotovo svaki tjedan dolazi na plesnu poduku upravo u ovu dvoranu Osnovne škole Grabrik.

– Sašu sam upoznao preko jedne cure. Prije sam bio u sasvim drugim vodama. Plesao sam hip hop i breakdance. Zadnjih godinu i pol’ plešem bachatu i nešto malo salsu. Znam da je za salsu naš Saša najjači, navodi Tomaž.

Za Ivanu Tonkli možemo reći da je već iskusna plesačica jer sa Sašom surađuje već godinama.

– Saša je vrlo zabavan. Dobar je učitelj. To svoje znanje prenosi na nas kroz šalu. Osim što lijepo naučimo plesati, tud se i zabavimo, izjavila je Ivana.

Osim što je Saša instruktor plesa, za sebe kaže da je propali nogometaš ali svejedno svakog ponedjeljka zaigra veteranski nogomet braneći boje Duge Rese 1929. Radi u Zagrebu, a svako svoje slobodno vrijeme s veseljem provodi sa svojom djecom. Kako kaže, ne postoji riječ „ne mogu“, postoje samo super izgovori, a ovog vrckastog i svestranog plesača detaljno možete upoznati u emisiji „Pokretači društva“ na sljedećoj poveznici: