Grad Karlovac privodi kraju projekt pametne javne rasvjete koji provodi tvrtka Verso Altima d.o.o iz Zagreba. Osim ljepšeg noćnog ugođaja i veće energetske učinkovitosti, projektom se nastoji smanjiti svjetlosno onečišćenje i utjecaj klimatskih promjena , što je sve veći problem u cijelom svijetu.
Temeljem Ugovora o energetskoj učinkovitosti zamjenuje se čak 9 081 lampi na području grada. Pritom je propisana minimalna razina standarda za ostvarivanje energetskih ušteda, minimalna razina kvalitetne rasvjete i da svjetiljke moraju biti funkcionalne i održive. Protumačeno je u kojoj je trenutno fazi zamjena rasvjetnih tijela.
-Ona su već 99 posto zamijenjena. Sada radimo fine tuning, odnosno pregledavamo situaciju na terenu i pratimo kroz postojeći softver rade li lampe, je li komunikacija ostvarena ili nije i interveniramo na određenim lokacijama ako negdje lampa ne radi. Sada je to pitanje infrastrukture, modula za komunikaciju ili jednostavno rasvjetnog tijela. Sada imamo oko mjesec dana za provjeru Ugovora i onoga što smo dobili da vidimo je li sve u skladu s onim što je isprojektirano, rekao je voditelj Odsjeka za razvoj, fondove EU i pametni grad Robert Vodopić.
Vodopić je dodao kako nije obuhvaćeno područje gdje se provodi Aglomeracija, a lampe će se tamo mijenjati kada projekt Aglomeracije bude dovršen. Zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić dodala je kako će se projektom ostvariti uštede na potrošnji električne energije i da nastoje sve detaljno objasniti zainteresiranoj javnosti. Pritom je istaknuto da je Karlovac jedini hrvatski grad koji je kompletnu javnu rasvjetu zamijenio pametnim lampama.
–Imamo druge projekte u regiji i Hrvatskoj gdje su lampe djelomično zamijenjene pametnim lampama, a to nam u ovom slučaju omogućuje da softverom kojim upravljamo kompletnom rasvjetom možemo vrlo brzo detektirati bilo kakve probleme i ispraviti nedostatke. Nećemo više raditi kao prije da, dok netko ne prijavi kvar, nitko neće ići na teren, nego odmah znamo da neka lampa ne radi. Usput u svakom trenutku možemo mjeriti u svakom trenutku koliko koja lampa i kako radi, rekao je program manager tvrtke Verso Altima Krunoslav Kedmenec.
Cilj je uvijek isti, a to je da se potrošnja električne energije za javnu rasvjetu smanji skoro više od pet puta, istaknuo je Kedmenec. Za pripremu natječajne i ugovorne dokumentacije te provedbu modernizacije javne rasvjete Karlovcu pomaže i Regionalna energetsko klimatska agencija sjeverozapadne Hrvatske (REGEA).
-Zdravi razum pokazuje da su LED svjetiljke izbor broj jedan. One su energetski učinkovitije od ostalih izvora svjetlosti, a također imaju mogućnost zadovoljiti kriterij usmjeravanja svjetlosti gdje je potrebno. U principu je logika projektanata i izvođača da su LED svjetiljke optimalna tehnologija kod rekonstrukcije sustava javne rasvjete, rekao je voditelj projekta i konzultant iz REGEA Marko Miletić.
Ako se u bilo kojem trenutku nešto dogodi s postojećom rasvjetom koja je predmet Ugovora, tvrtka Verso Altima radi popravke o svojem trošku. Upravni odbor za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu pritom prati stanje na terenu i nastavit će sudjelovati u daljnjim poboljšanjima javne rasvjete na području grada. Time će Karlovac uistinu postati pravi zeleni ekološki grad koji pomoću moderne tehnologije omogućuje rasvjetu, smanjuje svjetlosno onečišćenje i štetan utjecaj klimatskih promjena.