Dana 4. studenog 1991. godine tenkovi JNA počeli su proboj iz vojarne Logorište u 8 sati i 40 minuta u četiri pravca – prema Svetoj Doroteji, Bariloviću i dio prema Dugoj Resi te prema Banjskom Selu i Leskovcu. Blokadu vojarne u tom su trenutku izvršile 110. brigada Zbora narodne garde i policija. Zabilježeno je 67 tenkova, 10 borbenih oklopnih vozila, 100 kamiona i drugih vozila te jako puno topničkog, raketnog i streljačkog naoružanja. Do trenutka proboja u Logorištu se našlo 685 pripadnika JNA i domaćih četnika.
– Mi smo u tom trenutku bili u nepovoljnom položaju za djelovanje jer smo u šumi u usjeku u jednom putu, ali ipak smo par granata ispalili. Taj se tenk povukao natrag. Mi smo se povukli malo dublje u šumu. Nismo znali što se događa. Tada su Damir Polović i Dubravko Halovanić koji su bili na ovoj strani ovdje, s nama uspostavili komunikaciju i objašnjavali o čemu se radi, rekao je Miroslav Dobranić, bojovnik u mirovini koji je sudjelovao u akciji.
Proboj je završio dva dana kasnije. Velikosrpske snage su preko lansirnog mosta u Malićima uspjele izvući 33 tenka, 10 BOV-a, 51 kamion naoružanja, strjeljiva i 10 drugih, specijalnih vozila. Osim stradalih civila u borbama i granatiranju poginulo je 6 pripadnika 110. brigade, te 17 iz 137. brigade, 3. bojne 2. A brigade i postrojbi Narodne zaštite, svi s područja Duge Rese.
– O ovim događajima pričalo se i priča puno raznih pojedinaca i udruga, a pojma nemaju što se ovdje dogodilo i kako se bitka odvijala. Neki su i knjige napisali koje vrve od neistina, laži i osobnih probitaka. Ovo što je ovdje predstavljeno je istina, naveo je Dubravko Halovanić, brigadir u mirovini.
– Oni su za vrijeme Oluje pobjegli ne zbog nas jer su se nas bojali. Još više su se stidjeli svojih postupaka, izjavio je brigadir general Rudolf Brlečić.
– Svima koji će ovdje zastati i priupitati se što znači ovdje ovo spomen obilježje, neka im ono bude svjetionik. Neka ih podsjeti na to najteže razdoblje naše novije povijesti, istaknuo je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
– Mi smo tu stali i ostali. I kad kažu i pričaju o ratu, vele da treba oprostiti, ali zaboraviti ne. Molim lijepo, ja ne mogu niti oprostiti jer sam bio tu, jer kad je ta sila nečista išla iz Logorišta, svaka kuća je bila pogođena. Nisu birali je li to sakralni objekt, je li to kuća ili štagalj. Sve su pogodili i spalili, tvrdi general bojnik Josip Stojković.
Nakon otkrivanja i blagoslova spomen obilježja, u Crkvi Gospe Fatimske u Belaju održana je sveta misa za sve poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu te svih žrtava Drugog svjetskog rata. Također, održana je komemoracija uz polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomen obilježja Belaj.