U listopadu ove godine karlovačko područje zahvatila je poplava. Vodostaji Kupe i Korane ponovno su stvarali brojne probleme građanima, a najgore je bilo u Brodarcima. S druge strane, pozitivna slika stvorila se na području Pokupske doline gdje je sustav obrane od poplave još nedovršen, ali je pokazao svoju učinkovitost.
– Velika većina ili gotovi svi objekti ostali su zaštićeni i na suhome, ali problem stanovnicima stvaraju zaobalne vode pa me zanima kad se može očekivati rješavanje tih problema i nastavak sustava obrane od poplave, upitao je Tihomir Čohan, gradski vijećnik, na 41. sjednici Gradskog vijeća Grada Karlovca.
Gradonačelnik Karlovca i saborski zastupnik Damir Mandić navodi kako nitko nije očekivao da će kod vodostaja rijeke Kupe koji je iznosio preko 830 cm biti ovako dobra situacija što se tiče zahvaćenih objekata vodom.
– Činjenica je da na ovom vodostaju Kupe su se stvarno dogodile neke pozitivne stvari. Između ostalog, do jednog dijela objekata uopće voda nije došla. Tema zaobalnih voda je tema već duže vremena i ono što mislim da stanovnici Pokupske doline opravdano postavljaju pitanje, a onda i ja zajedno s njima u koordinaciji s Hrvatskim vodama, da se paralelno mora uspostaviti cijeli sustav ispumpavanja ili prepumpavanja zaobalnih voda koji je nužan da bi i ti nasipi, odnosno, u jednom dijelu i zidovi, bili učinkoviti, odgovorio je Damir Mandić.
Mandić navodi da se stvarno vodi briga i da će sigurno biti napravljen paralelni sustav prepumpavanja kako ne bi došlo do plavljenja zbog zaobalnih voda. Koliko je zapravo ovaj sustav bio učinkovit na području Pokupske doline, upitali smo predsjednika Mjesnog odbora Pokupske doline Ivicu Klarića.
– Tijekom zadnje veće poplave pokazalo se da su stvarno ti zidovi i taj nasip smanjili vodu. Mi u Pokupskoj dolini smo prošle godine u petom mjesecu kad je bila velika poplava imali oko 50-ak kuće koje su imale baš direktno vodu baš u kući. Sad smo imali prijavljene dvije u naselju Kobilić. Malo nas je sad iznenadila jedna zaobalna voda koja je ušla u neke otvorene kanale koji još nisu zatvoreni, a na kojima se momentalno radi da se oni zatvaraju. Dogodila se ta zaobalna voda pa smo imali malo problem. Znači, Kupa je pala, a voda je ostala. Međutim, to smo ispumpali. Uglavnom, većinom smo svi bili na suhom. Što se tiče kuće, nitko nije bio ugrožen da nije mogao boraviti u kući kao prošle godine u petom mjesecu.
Također, i na području Mjesnog odbora Gradac bila je znatno bolja situacija u odnosu na prošle poplave što je potvrdila predsjednica navedenog odbora Darija Barac.
– Mi smatramo, odnosno, ja smatram kao i svi stanovnici ovdje, da ovaj zid i nasip koji se gradi stvarno pomaže. Još nam fali tu jedan dio da se spoji betonski i zemljani nasip. Mislim da će onda to biti jako dobra stvar. I sad se to već osjetilo na terenu. Znači, one kuće koje su inače na ovakvom vodostaju bile poplavljene i imale su vodu u kući, sad su ostale suhe i to ne suhe u smislu da je ostala kuća suha nego je ostala suha i okolina. Vode nije bilo niti blizu. Vjerojatno je to do nekog povećanja protoka vode i zbog zida je ubrzan taj cijeli dio.
Predsjednica Barac mišljenja je da im zaobalne vode neće stvarati problem te da će Gradac zajedno s Pokupskom dolinom biti posve zaštićen.