Osobe s invaliditetom punopravne su članice društva i kao takve koriste javne usluge kao i svi drugi građani. Zbog određenog invaliditeta neke osobe, komunikacija mora biti prilagođena i individualna stoga je Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije odlučio održati radionicu na temu posebnosti komunikacije s osobama s invaliditetom kao korisnicima javnih usluga, a na kojoj su predstavljene informacije, upute i praktični savjeti kako ispravno komunicirati s osobama različitih vrsta invaliditeta kada se te osobe nađu u ulozi korisnika javnih usluga.
– Ova radionica je u sklopu jednog većeg projekta koji se zove ‘Imaš pravo na informaciju, ostvari ga’. Taj projekt nam je u 2024. godini financirala Karlovačka županija i na tome smo iznimno zahvalni i radosni što javna uprava i na taj način sudjeluje u radu organizacija civilnog društva i podupire integraciju osoba s invaliditetom u zajednici, rekla je Veronika Lendler, magistrica socijalne politike i tajnica u Savezu udruga osoba s invaliditetom.
Na radionici je veliki naglasak stavljen na kontinuirano osposobljavanje ne samo djelatnika javne uprave već cijelog društva kako bi se izjednačile mogućnosti za osobe s invaliditetom u svim zajednicama.
– Svaka vrsta invaliditeta zahtijeva određeni pristup kako bi ta komunikacija tekla jednostavno, bila razumljiva.
Veronika je istaknula kako se vidi određen pomak za osobe s invaliditetom kada je u pitanju korištenje određene javne usluge i pristup istoj.
– Svaka osoba s invaliditetom, kao i svaki građanin bez invaliditeta ima svoja osobna iskustva kada koristi neke javne usluge. Nisam sklona generaliziranju, ali svakako se vidi napredak u tome da osobe s različitim vrstama invaliditeta uopće imaju mogućnost dolaska i korištenja neke javne usluge. Radi se na uklanjanju arhitektonskih barijera što je jako važno, to je prvi preduvjet, a tek onda dolazi do kontakta s djelatnicima javnih službi onoga trenutka kad građanin s nekom vrstom invaliditeta, koji uključuje invalidska kolica, štake ili slično, može doći do te usluge, dodala je Lendler.
Jedna od predavačica na radionici bila je i predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije koja je govorila o specifičnostima komunikacije.
– Invaliditet je različit, svaki je specifičan i svakome treba drugačije i pristupati zbog tih specifičnosti, ali onda on zahtijeva i drugačiju komunikaciju, rekla je Gordana Jurčević, predsjednica UOSIKAŽU.
Ova radionica se održala u sklopu projekta „Imaš pravo na informaciju-iskoristi ga!” kojeg financijski podržava Karlovačka županija kroz Javni poziv za projekte i programe organizacija civilnoga društva u 2024. godini.