Kada je riječ o stranim radnicima u Karlovačkoj županiji broj stalno raste, a tako je i na državnoj razini. Trenutno je u Hrvatskoj oko 120 tisuća radnika iz trećih zemalja. Isti trend prati i Karlovačku županiju.

-Od početka godine do kraja rujna je na području Karlovačke županije zaprimljeno ukupno 3.949 zahtjeva za mišljenja za dozvolu za boravak i rad stranih radnika. Za gotovo 3.000 zahtjeva (75 %) izdano je pozitivno mišljenje, 18,5 % zahtjeva je ocijenjeno negativno, a 4 % je stornirano ili obustavljeno, rekao nam je Bruno Vuljanić, predstojnik HZZ-ove podružnice Karlovac.

Najzastupljeniji su državljani Bosne i Hercegovine, a odmah potom radnici iz Nepala, druge nacionalnosti su zastupljene u manjem broju. Ipak, radnika iz Nepala sve je više pa je tako u ovoj godini do 25. listopada izdano 702 dozvole za boravak i rad, od čega ih je 500-tinjak tražilo novo zaposlenje, a 200 ih je produljilo izdane dozvole.

-Najveći broj pozitivnih mišljenja za nepalske državljane na području Karlovačke županije izdan je za pomoćna građevinska zanimanja te za zanimanja radnik na proizvodnoj liniji, pomoćni konobar, čistač, dostavljač, pomoćni kuhar. Primarno su to jednostavna zanimanja iz sektora građevine i ugostiteljstva te manjim dijelom proizvodne djelatnosti, dodaje Vuljanić.

Kad pričamo o široj slici, trenutno je dozvolu za boravak i rad u Hrvatskoj ove godine produljilo oko 40 tisuća stranih radnika.

-Dozvola za boravak i rad izdaje se državljaninu treće zemlje na vrijeme na koje je sklopljen ugovor o radu, a najduže na godinu dana, što je i najčešći slučaj, a prema važećem Zakonu o strancima. Dozvola za boravak i rad se može produžiti ako su ispunjeni svi zakonom propisani uvjeti, dodaje Katarina Nadia Požega, policijska službenica za Odnose s javnošću.

Sve su to poslovi koje Hrvati uglavnom ne žele raditi, pa upravo zato i dolazi do potražnje za stranim radnicima. Na takve trendove ukazuje i minimalan postotak nezaposlenosti, na karlovačkoj burzi ih je od 4 do 4,5 posto.