Kad se male ruke slože, sve se može. Dokazuju to i vrijedni učenici 8. razreda Osnovne škole Vladimir Nazor iz Duge Rese koji se svaki tjedan posvete Učeničkoj zadruzi „Resa“. Škare, ljepila, magneti, brusni papiri, razne boje i ukrasi – sve se to nađe na stolu svakog učenika koji svojom kreativnošću, brojnim idejama i velikom voljom stvori unikatan proizvod.
– Radimo sve što nam profesorica kaže i uvijek imamo dobru volju. Stalno želimo nešto novo napraviti za našu školsku ustanovu. Ništa mi nije problem napraviti. Sve volim, ali ipak volim brusiti i obrađivati drvo, rekao je Karlo Ivšić, 8. razred.
– Izrađujemo magnete, balzame za usne, platnene torbe i ukrase. Sve mi ide, ali najviše volim rezati jer to zahtijeva strpljenje. Jako je zabavno. Sve što radimo je zanimljivo pošto nemamo baš priliku to raditi, a ovdje ju dobijemo, izjavila je Dora Kasunić, 8. razred.
Kako kažu, rade nešto korisno, a sve je ipak bolje nego suhoparno čitati iz udžbenika i strepiti od pismenih i usmenih ispita.
– Danas radimo privjeske za ključeve. Lagano je. Koristimo drvo i papir, komentirala je Ivona Pavlić, 8. razred.
– Najviše volim zamatati završene proizvode. Mislim da su dečki uspješniji jer više radimo i ozbiljniji smo. Najbolje što sam dosad napravio je zamatanje proizvoda. Nije teško, ali nakon par sati jest, otkrio je Jure Popović, 8. razred.
Ova zadruga nastala je prije dvije godine, a za ideju je zaslužna ravnateljica Gordana Krstulić. Učiteljica engleskog jezika Sanja Halar prepoznala je vrijednost navedene ideje i zajedno s učenicima odmah se bacila na posao.
– Cilj je da prvenstveno učenicima pokažemo kako doći od nekakve početne ideje do proizvoda. Naravno da je poduzetništvo tu ono čime se vodimo. Cilj nam je bio da oni osvijeste da nije sve lako napraviti, već da znaju da moraju uložiti trud, volju i vrijeme te svojim rukama nešto napraviti. Na temelju toga više cijene proizvode koje moraju napraviti, rekla je Sanja Halar, učiteljica engleskog jezika i voditeljica zadruge.
Suveniri s motivom grada Duge Rese nastali su na temelju ideje do koje su došli sami učenici.
– Oni su sami zaključili da kad god nekud idu, uvijek ponesu dio tog mjesta gdje jesu, a mi to zapravo nemamo. Ono osnovno što smo počeli raditi to su bili magnetići, onda smo to proširili na podmetače na čaše, radili smo privjeske za ključeve i šivali smo platnene torbe. Naravno da razmišljamo o recikliranju i ekologiji. Trudimo se osvijestiti te bitne teme kod njih, dodaje Halar.
Škola u jednoj školskoj godini organizira dvije prodaje pa je ujedno i to prilika za ove vrijedne osmaše da prezentiraju svoje proizvode. Također, plan je da isti budu predstavljeni u Amfiteatru za vrijeme božićnih praznika što će konačno dogovoriti s Turističkom zajednicom područja Četiri rijeke.