Karlovac sudjeluje u projektu Fonda za zaštitu okoliša postavljanjem polu podzemnih spremnika. Naime, radi se o velikim spremnicima za tekstil, papir i plastiku kod tri zgrade u Karlovcu, a prvi se postavljaju u Ulici Marina Držića 5.

Grad Karlovac javio se na poziv Fonda za zaštitu okolia i energetsku učinkovitost gdje smo ostvarili 40% sufinanciranja ugradnje polupodzemnih spremnika za papir, plastiku i tekstil, a grad financira 60%. Na sve tri lokacije uključila se i tvrtka Čistoća koja će sufinancirati ugradnju spremnika za miješani komunalni otpad, kazala je pročelnica Upravnog odjela za gradnju i zaštitu okoliša, Ana Hranilović Trubić.

Spremnici će biti postavljeni i na Stanka Vraza 45a te Andrije Hrebranga 18d, a na ovim lokacijama ostaju do 8. prosinca ove godine. Tvrtka koja ugrađuje spremnike je STP iz Zagreba, a njihovim postavljanjem se pokušava povećati razdvajanje otpada u gradu.

Veselimo se novom projektu jer ćemo smanjiti broj kontejnera na ulici. Jedan polu podzemni spremnik mijenja tri obična koje vidite svakodnevno, od 1100  litara. Em ljepša vizura grada, em lakše rukovanje i manje štete. Tvrtka Čistoća je u ovoj godini kupila za 201 tisuću eura spremnike svih veličina. Oni se trgaju i troše, a ulažu se i sredstva za njihovu obnovu. Ulaganjem u ove polu podzemne spremnike dobivamo na dugotrajnosti, kazao je direktor Čistoće, Vlatko Ivka.

Također je naglasio kako će Čistoća i dalje ulagati u vozila kao bi se prilagodili pražnjenju spremnika, pogotovo polu podzemnih koji zahtjevaju i posebno pražnjenje, a cilj je ugraditi što više polu podzemnih spremnika.

Dosta je teško pronaći lokaciju za spremnike jer ima puno stvari koje treba zadovoljiti. Lokacija mora biti pristupačna vozilu za pražnjenje, a i grad je pun vrelovoda i cijeli za plin i vodu, ali trudit ćemo se i pronalaziti lokacije kako bi ih mogli više postaviti, kaže Ivka.

Polu podzemni sprmenici za mješani otpad imaju mogućnost zaključavanja, o čemu će odlučivati predstavnici stanara uz čije će zgrade oni biti postavljeni, dok će spremnici za papir, plastiku i tekstil biti dostupni svim građanima. Iz grada, ali i Čistoće apeliraju na građane da razvrstavaju svoj otpad jer se trenutno razvrtava samo 26%. Cilj je doći do barem 50% odvajanja, a oni će nastaviti s edukacijama najmlađih u školama kako bi svi bili upoznati s važnošću razvrstavanja otpada.