Magistra psihologije Martina Barbiš predstavila je u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić Karlovac knjigu „Psihijatrijska hospitalizacija: poštivanje etičkih načela i stigmatizacija“. Knjiga je objavljena 2019. godine i temelji se na njezinom magistarskom radu, a bavi se istraživanjem iskustava psihijatrijske hospitalizacije u Hrvatskoj.
–U knjizi je prezentirano istraživanje koje sam provela s osobama koje su imale iskustvo psihijatrijske hospitalizacije po različitim bolnicama u Hrvatskoj. Ispitala sam njihov doživljaj poštivanja etičkih načela od strane osoblja prilikom hospitalizacije. Na predavanju ću, osim prikaza doživljaja, prikazati nalaze o njihovoj samostigmatizaciji, pročitat ću nekoliko pozitivnih i negativnih iskustava s osobljem, njihovu kritiku, stanje s psihijatrijom u Hrvatskoj i njihova mišljenja što bi im pomoglo, rekla je Martina Barbiš.
Barbiš je objasnila kako su rezultati istraživanja pokazali da je bilo puno pozitivnih, ali i negativnih iskustava sudionika istraživanja s osobljem. Smatra kako je osoblje u Hrvatskoj dobro, ali da uvijek ima prostora za poboljšanje jer je međusobni odnos osoblja i hospitaliziranih osoba važan za kvalitetan oporavak.
–Ono što su sami ispitanici naglasili je da ih se više sasluša, da se ne tretira svakog jednako, da im se pristupa s poštovanjem, da im se pomogne da izađu iz krize s očuvanim potencijalima koje imaju. Općenito su naglasili da im je potrebno više poštovanja, empatije i senzibilnosti.
Ukupno 214 osoba je sudjelovalo u istraživanju, a njihove stavove i razmišljanja Barbiš je detaljno predstavila publici koja je imala mogućnost postavljati dodatna pitanja.