Točno u 10:00 sati oglasila su se crkvena zvona i sirene kao podsjetnik na progonstvo Slunjana koje se dogodilo prije 33 godine. Prigodni program započeo je odavanjem počasti kod spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Gradskom parku na Trgu dr. Franje Tuđmana.

– Više od 100 dana hrabri hrvatski branitelji branili su grad Slunj. Nažalost, s današnjim danom slomljena je ta obrana. I branitelji i civili s područja grada Slunja bili su prognani i rastjerani. Velik broj njih našao je sigurnost na području Bosne i Hercegovine. Kasnije, usmjereni prema slobodnim područjima u Republici Hrvatskoj. Dan je ovo kad na poseban način naše misli i molitve usmjeravamo prema obiteljima. Čak 352 žrtve ovog područja, hrabrosti hrvatskim braniteljima koji su u izrazito teškim okolnostima branili grad Slunj i ovo područje bivše općine grada Slunja, izjavio je Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja.

Uslijedila je kolona sjećanja nakon čega su svi okupljeni odali počast poginulim policajcima kod spomen obilježja na Trgu Zrinskih i Frankopana.

– Zahvala svim ljudima koji su u tim teškim trenutcima pomogli prognanim ljudima i dali im sigurnost. Nažalost, svi oni koji su ostali ovdje i koji su, s obzirom da nisu ništa skrivili očekivali su da im se ništa neće dogoditi, bili ubijeni. To je jasna slika zločinačke naravi tzv. bivše jugoslavenske armije i pobunjenih četnika s ovog područja. Evo nas 33 godine poslije. Ponovno smo u našem Slunju. U Slunju koji je svakim danom sve ljepši, svakim danom sve prosperitetniji i poželjniji za život mladih ljudi, dodao je Medved.

U crkvi Presvetog Trojstva Slunj održana je sveta misa, a u kinodvorani Pučkog otvorenog učilišta Slunj svečana tribina naziva „Da se ne zaboravi“.

Program je završio otvaranjem izložbe fotografija koje dokumentiraju ratna stradanja i progonstvo Slunjana.