Fra Vlado Mustač omiljen je u cijeloj Hrvatskoj, a posebno na karlovačkom području i to među braniteljskom i stradalničkom populacijom jer njegov angažman tijekom Domovinskog rata bio je iznimno velik i značajan. Pomagao je na sve načine. Bio je inspiracija, snaga, pokretač promjena. Činio je to uvijek uz osmijeh, zagrljaj, snagu i vjeru. Tako je ostalo do današnjeg dana.

Svesrdna je i neupitna njegova podrška najranjivijima. Iskren je i direktan borac za istinu i pravednost. Glavni moto njegovog djelovanja je ljubav za ljude, ljubav koja se najbolje iskazuje djelima, a za fra Vladu svjedoče brojna djela. Navest ćemo samo neka o kojima svjedoče ljudi koji su dio vremena u kojem je živio i djelovao, a tako ovaj tihi heroj među ljudima živi i djeluje i dan danas.

Koliki je doprinos fra Vlade Mustača u Domovinskom ratu kada je bio gvardijan Franjevačkog samostana u Karlovcu i župnik Župe Presvetoga Trojstva u Karlovcu najbolje opisuju riječi Karlovčana Nade i Zvonimira Gerbera suorganizatora i sudionika događaja za koje je Mustač zaslužan:

Sjećamo se njegove pomoći prebjeglim ročnicima JNA iz vojarni u Karlovcu i okolici krajem 1990. godine. Konkretna pomoć se sastojala u prihvatu ročnika, koji su uz pomoć građana Karlovca napustili vojarne JNA, njihovom zbrinjavanju, privremenom smještaju i daljnjem transferu njihovim obiteljima. Slijedi sudjelovanje u prikupljanju novčane pomoći u Münchenu u rujnu 1990. godine za opremu i odjeću dragovoljaca obrane Karlovca. Prikupljeno je dovoljno novčanih sredstava za nabavu 300 komada. zimskih uniformi za branitelje na Turnju. Uniforme su stigle u Karlovac 4. listopada, baš na dan žestokog granatiranja te su unatoč tomu u organizaciji patera Mustača i gospodina Zefa Shahinija podijeljene braniteljima. Prikupljanje novčanih sredstava u prostorijama katoličke misije u Münchenu je bilo još dva puta i pri tome su prikupljena značajna sredstva za nabavu potrebne opreme, uglavnom za 110. 129. i 137. brigadu HV.

Gerberi ističu još nekoliko ključnih angažmana fra Vlade, a to su:

Logistička podrška, koja podrazumijeva smještaj, prehranu i boravak, za mnogobrojne donatore Caritasu i HV-u, posebice ino donatora koji su potom dodijeljivali stipendije djeci poginulih i nestalih hrvatskih branitelja. Potom je tu organizacija višekratnih posjeta ino-donatora bojišnici na Turnju u svrhu istinitog i potpunog obavješćivanja inozemne javnosti i svjedočenjima o stradanjima civila u srbo-četničkoj agresiji na RH. Dušebrižnički rad s braniteljima na bojišnicama oko Karlovca, posebno za 110. i 129. brigadu, tijekom čitavog njegovog boravka u Karlovcu. Osnivač je Caritasa u Karlovcu, po mišljenju kardinala Kuharića, jednog od najznačajnijih i najbolje organiziranih u RH.

Još detaljniji dokazi Mustačeva djelovanja u karlovačkom Caritasu tijekom Domovinskog rata nalaze se u knjizi „Karlovački Caritas u Domovinskom ratu“ koju je napisao Antonio Bosio, a u kojoj piše kako je Caritas početkom rata osnovan u svim župama i kako je središnje mjesto prikupljanja karitativne pomoći u Karlovcu bio prostor pod nadzorom Caritasa Župe Presvetoga Trojstva:

Većina inozemnih pošiljki namijenjenih Caritasu završavala je u tim prostorima, a odatle po potrebi bila distribuirana u druge župe, odnosno prostore njihovih Caritasa. Osim hrane, u Caritasu se mogla dobiti odjeća, obuća, pokućstvo i lijekovi. Caritas Župe Presvetoga Trojstva vodio je o. Vlado Mustač, gvardijan i župnik, a pomagale su mu časne sestre franjevke te oko trideset civilnih osoba. Taj su Caritas tijekom Domovinskog rata posjetile mnoge delegacije iz domovine i inozemstva, mnogi crkveni uglednici i političari.

Fra Vlado Mustač je veliku podršku pružao braniteljima i obiteljima poginulih hrvatskih branitelja. S mnogima je i danas ostao prijatelj i osoba na koju se uvijek mogu osloniti. Iako je u međuvremenu bio na dužnosti u drugim krajevima, većinom u Župi Svetog Jurja u Đurmancu, a danas u u Samostanu Svetog Ivana Krstitelja u Varaždinu, redovito dolazi u Karlovac kako bi bio prisutan u životnim putevima svoje proširene obitelji. Njegova podrška iznimno je značajna članovima Udruge obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Karlovačke županije koji ga smatraju svojim i neizmjerno ga vole zbog svega što je učinio za njih u najtežim trenucima njihovih života.

S njima se borio u molitvi, plakao i radovao se, on je uvijek dobrodošao gost na njihovim susretima. Ovo je njihov iskaz zahvalnosti njihovom pateru Vladi, kako ga zovu, kojeg je u ime Udruge napisala Dorjana Smojver:

Pater Vlado, naš pater, naš prijatelj, naš oslonac, naše rame za plakanje, naš spas. Kad nam je bilo najteže, kad su naša srca bila slomljena, kad su nam krila bila odrezana, kad smo doslovno bili na koljenima, on nam je bio sve to. Uz njegovu predanost nama i nadu koju nam je pružao, uzdigli smo se iz tuge i očaja, prihvatili bol i gubitak i s tim naučili živjeti, i evo nas, uspravne na nogama, uzdignute glave, ponosne i sretne. Do današnjeg dana bio je uz nas, stalno nam pružajući vjeru i snagu, podržavao nas je u najslabijim trenucima jer je vjerovao u nas, znajući da mi to možemo jer mi smo „lavice“, kako nam je običavao reći. Vi ste, naš dragi pater Vlado, želimo Vas što dulje imati uz nas i ne puštamo Vas. Još uvijek donosite svjetlo sa sobom, osmijeh, vedrinu i ljubav i sve nam bezrezervno dođe. Imate našu ljubav. Hvala Vam!

Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.