Svjetski je dan televizije. Obilježavanje ovog dana kada se odaje priznanje ovom mediju pokrenuli su Ujedinjeni narodi rezolucijom iz 1996. godine. Danas televizija nije više toliko u prvom planu kada tražimo brze informacije, no i dalje ima kredibilitet i povjerenje gledatelja kao neizostavan medij svakog kućanstva. Ona danas često predstavlja mjesto u prostoriji oko kojeg se ljudi okupljaju i druže, nekada prateći ju pozorno, a nekada samo imajući je upaljenu televiziju u pozadini. Osnivač nekadašnje TV4r, Josip Grdina prisjetio se kako su izgledali počeci.

Ja sam se u vrijeme osnivanja televizije dosta družio s gospodinom Ivanom Pađenom, poznatim poduzetnikom koji me jednom prilikom upitao bi li ja znao napraviti televiziju i nakon toga je sve krenulo. Pađen je bio financijer, a ja sam ju postavio na noge. Kupili smo tada najmoderniju opremu koja je tada koštala oko tri milijuna kuna. Krenuli smo na Gazi, u prostoru koji nam je pomogao pronaći tadašnji gradonačelnik Joha i njegov pročelnik Rakočević. U početku je marketing cvjetao, skoro sve firme u gradu su imale reklamu kod nas i ulog se vrlo brzo vratio.

Iako su počeci uvijek teški, Grdina nam je istaknuo kako je nailazio na podršku i pomoć sa svih strana. Karlovčani su s veseljem prihvatili novu televiziju. Nekadašnji TV4r tada je bio poseban po emitiranju glazbenih spotova s kojima je krenuo prvi.

Danas je većina televizija poznata po tome da kada imaju prazan dio puštaju spotove, a mi smo s time prvi krenuli. Nakon toga je većina televizija počela preuzimati tu praksu i danas je to uobičajena stvar.

Cijeli razgovor pogledajte u našoj emisiji Pokretači društva.