Nedaleko od Karlovca smješteno je malo mjesto Šišljavić koje broji manje od 400 stanovnika. Iako malo, Šišljavić je mjesto bogate kulture i tradicije. Kako bi se očuvala i dokumentirala kulturna baština tog mjesta, spasilo stare stvari od propasti te pokazala bogata povijest, otvorena je Etno soba Šišljavić koja vraća u neka stara vremena, kada nije bilo televizije i modernih uređaja te se živjelo na jedan skroman način. Postav predstavlja dijelove kuće, odnosno sobe u kojoj su živjeli ondašnji seljaci s predmetima i alatima kojima su se služili.

Etno soba Šišljavić otvorena je 01. svibnja 2019. godine, a povod za otvorenje bila je proslava sv. Josipa Radnika. Povodom te inicijative sakupili smo sve ove predmete i krenuli smo u provođenje ovog mog projekta. Oduvijek sam se bavila takvim stvarima, skupljala sam starine i spremala ih i uvijek mi je bilo potrebno neko mjesto gdje bih ja to sve stavila. Malo po malo, uključili su se i mještani, počeli su donositi svoje stvari. Neke su ovdje na posudbi, neke smo doslovno izvadili iz smeća i restaurirali, neke su i darovane udruzi i složene su na način da predstavljaju jednu pokupsku drvenu kuću, odnosno jednu sobu iz te kuće, rekla je voditeljica Etno sobe Šišljavić Mateja Miletić Fištrović.

U sobi se nalazi i narodna nošnja, specifična baš za područje Šišljavića, a voditeljica Mateja pokazala je neke od odjevnih predmeta koji se čuvaju u vrijednoj kolekciji.

Imamo i dijelove narodnih nošnji koje onda pokušavamo kompletirati. Izuzetno nam je bitno da ona bude specifična za područje Šišljavića, poput nekih dijelova koji se nalaze baš samo u Šišljaviću, Koritinji i Blatnici.

U Etno sobi se provode i mnoge tematske radionice, aktivnosti i izložbe.

Moja svrha nije samo bila da ti predmeti budu izloženi, očuvani i viđeni, već da uključe i aktiviraju mještane da se oni uključe kroz tematske radionice koje radimo, kroz izložbe, manifestacije i različita događanja. Etno soba nam je samo temelj za ta događanja. Imali smo ciklus radionica, a istražujemo i stvaramo na selu u kojima su sudjelovali volonteri udruge, roditelji i klinci iz naše okolice.

Radionice se uglavnom vežu za određeno razdoblje, pa će tako uskoro izrađivati jaslice za predstojeće blagdane.

Kroz godinu pokušavamo obilježiti sve što se radilo na selu u neko određeno vrijeme. Sad za predstojeće blagdane radit ćemo božićne jaslice i imat ćemo jednu božićnu radionicu. Početkom godine se pripremamo za Uskrs, u proljeće dolaze neki proljetni radovi što se radilo na selu i onda opet napravimo neku radionicu, sadimo cvijeće, održavamo vanjski dio Etno sobe. U ljeto isto tako organiziramo neku radionicu da budu samo djeca uključena, možda samo treba nešto počistiti, pospremiti, izvaditi neke nove stvari, pridodati nešto što smo dobili, uvijek nađemo nešto što bi se trebalo napraviti, dodala je voditeljica Mateja.

Kad je prije pet godina otvorena Etno soba Šišljavić, reakcije mještana bile su veoma pozitivne, a za svoj rad i vrijednu kolekciju predmeta, dobili su i pohvalu od Etnografskog muzeja Zagreb, što im daje dodatan vjetar u leđa. Planova za budućnost ima dosta, a ova priča može biti poruka svima koji posjeduju neki stari predmet da ga doniraju ili sačuvaju u vlastitoj kolekciji.