Marija Selak Raspudić: U Hrvatskoj će se graditi prihvatni centri gdje će se privremeno smještati ilegalni migranti, a gdje će se provjeravati njihov status kako bi se vidjelo mogu li dobiti azile i to u onim zemljama gdje se tradicionalno odobrava jako mali broj azila. To je ogroman sigurnosni izazov.

Nezavisna predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić u svojoj kampanji fokus trenutno stavlja na migracijsku politiku, odnosno probleme ilegalnih migracija. Do 12. prosinca 2024. Hrvatska mora razraditi provedbene planove kako će postati prihvatni centar za mnoge ilegalne migrante. Selak Raspudić upravo u tome vidi glavni problem sigurnosti Hrvatske.

-Želim javnu raspravu o takvim provedbenim planovima, želim raspravu sa stručnom javnosti u Hrvatskom saboru. Naši građani imaju pravo znati što to znači provedbeni planovi i kakvi se i gdje prihvatni centari za ilegalne migrante planiraju graditi u Republici Hrvatskoj. Jedan od njih, ovdje je u Karlovačkoj županiji, planira se graditi u Dugom Dolu. Našoj javnosti nije poznato to da kada se radio pakt o migracijama, da je Hrvatska pristala biti jedna od zemalja EU, koje su granične zemlje, a koje su se obvezale da će se u njima graditi prihvatni centri. I to za građane onih zemalja koji imaju prihvatnu stopu azila manju od 20%, odnosno za one potencijalno problematične azilante, istaknula je Selak Raspudić.

Gdje će biti privatni centri i koliko će biti veliki još se ne zna, a kako predsjednička kandidatkinja navodi kroz Hrvatsku bi godišnje trebalo proći i do 30.000 migranata.

Vi u Karlovačkoj županiji dobro znate koliki je problem sigurnosti granice. Danas, s ovog mjesta, kao kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske želim poručiti da sam potpuno svjesna da je pitanje sigurnosti temeljno pitanje svake države. I tako je moja temeljna zadaća učiniti zemlju sigurnom.

U svojoj predsjedničkoj kampanji Selak Raspudić stavlja imperativ na jačanje granica i povećanje sigurnosti na istima.

Mi smo trenutno u situaciji da se u Hrvatsku tajnim letovima iz različitih zemalja, uključujući Švicarsku, ilegalno vraćaju migranti. U protekloj godini bilo je 1.157 takvih povratnika, a neki od njih su i recidivisti. Iz Hrvatske je upućeno 13 ljudi koji su drugdje registrirani, a ovdje su došli, istaknula je i zaključila kako Hrvatska treba odlučnu i ozbiljnu predsjednicu, koja je spremna uhvatiti se u koštac s ovim problemom.