„Mjesec borbe protiv ovisnosti“ započeo je 15. studenog i trajat će sve do 15. prosinca, a u sklopu toga održan je stručni skup koji je okupio mnoge stručnjake raznih profila s ciljem umrežavanja i razmjene iskustava u borbi s ovisnostima. Iza ideje stoje psiholozi u Službi za zaštitu mentalnog zdravlja prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti u Zavodu za javno zdravstvo Karlovačke županije.
–Svake godine u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti organiziramo neke aktivnosti, a ovo je prvi puta da smo organizirali nešto ovakvog tipa. Ideja nam je bila da puno različitih službi iz naše županije međusobno povežemo i pokrijemo razne perspektive te kako jedni drugima možemo pomoći i ostvariti bolju suradnju, rekla nam je Diana Dörma Duvnjak, voditeljica skupa i psiholog u Službi za zaštitu mentalnog zdravlja prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti u Zavodu za javno zdravstvo Karlovačke županije.
Dotakli su se svih ovisnosti, a naglasak je bio na modernim, ponašajnim ovisnostima.
-Ovisnost o kocki, o videoigrama, internetu i društvenim mrežama, no kada govorimo o tim ponašajnim ovisnostima jedine službeno priznate su one o kocki i videoigrama, a ostale su na putu da to postanu jer uzimaju sve više maha, dodala je.
Predavanja na skupu su održali Martina Žanić kao psiholog ispred Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije, Antun Šlat ispred Zavoda za hitnu medicinu Karlovačke županije, Petra Maruna Bujas iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad u Karlovcu, Sandra Bićanić Dobrinić kao specijalist dječje psihijatrije, Ana Budimir kao predsjednica društva psihologa, Lea Šipka iz SUVAG-a, Mario Jovković iz Obiteljskog centra te Anita Gračan iz PU karlovačke.
Među predavanjima zdravstvenih i socijalnih djelatnika, bilo je i ono iz perspektive policije na kome je, policijska službenica za nadzor, planiranje i prevenciju u PU karlovačkoj, Anita Gračan istaknula kako održati sigurnost na društvenim mrežama i internetu te na što reagirati i kako prepoznati opasnost.
–Što se tiče interneta i svih kaznenih djela vezanih uz njega nema ugrožene populacije, nažalost svi su ugroženi. Svi koji su na internetu i ne pridržavaju se određenih pravila ponašanja prilikom internet kupovine i ne pristupaju s odgovornošću društvenim mrežama mogu postati potencijalne žrtve prevara, dodaje Anita Gračan, policijska službenica za nadzor, planiranje i prevenciju u PU karlovačkoj.
Protiv ovisnosti važno je boriti se stalno te tijekom cijele godine skretati pozornost na probleme koje ovisnost nosi sa sobom.