Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije i Veleučilište u Karlovcu organizirali su tribinu „Volontiramo i zajednicu obogaćujemo“. Tribinom se želi pružiti mogućnost studentima i profesorima da zajedno s osobama s invaliditetom stvaraju kontekst iz kojeg svi mogu nešto naučiti.
–Današnji panel ili okrugli stol je na temu volontiranja u sklopu našeg projekta “Volontiramo i zajednicu obogaćujemo” koji je financirao Grad Karlovac. Naš partner je Veleučilište u Karlovcu, a ovim putem im zahvaljujem na dugogodišnjoj suradnji. Partner nam je i Caritas župe Banija Sveta Tri Kralja, rekla je predsjednica Saveza udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije Blaženka Presečan.
Presečan je objasnila kako se na tribini nastoji dati precizni odgovori na pitanja što je volontiranje i zašto je dobro volontirati. Dodala je kako su uvijek dobrodošli novi volonteri.
-Najviše nam nedostaje volontera iz dva područja, a to su lobiranje i zagovaranje te tehničke i informativne vještine. Volonteri su i same osobe s invaliditetom, a gotovo sve naše udruge nastale su zahvaljujući njihovom trudu i volonterskom radu, a lijepa pojava je i obiteljsko volontiranje.
Invaliditet se ne tiče samo osoba koje ga imaju, već utječe i na sve njihove bližnje poput roditelja, supružnika ili djece, istaknua je Presečan. To je i razlog zašto se mahom volonterskim radom osnivaju udruge čiji članovi nastoje pomoći osobama s invaliditetom svih generacija.
–Udruga Care Diem od 2013. godine vodi lokalni volonterski centar VolonerKA kroz koji imamo bazu volontera ili bazu organizatora volontiranja. Budući da najviše radimo s mladima, mogu potvrditi da volonterstvo jako pozitivno utječe na razvoj osobe, a daje i puno prilika za rast, razvoj i daljnji život. Osim što ulažete svoje znanje i slobodno vrijeme, kroz volontiranje dobivate puno više natrag, osjećate se korisnim, znate da činite nešto za lokalnu zajednicu i ljude u potrebi, a također razvijate različite vještine i kompetencije, rekla je predsjednica Udruge Carpe Diem Aleksandra Podrebarac.
Volontiranjem se upoznaju novi ljudi i stvaraju se nove prilike koje mogu omogućiti lakše buduće zapošljavanje, izjavila je Podrebarac. Ono također omogućava razvijanje novih vještina i ideja.
–Što se tiče osoba s invaliditetom, pozivam sve koje imaju vremena i volje da im pomognu. To su osobe koje trebaju društvo i konkretnu pomoć. Što se tiče udruga, obično im trebaju stručnjaci, ali i odraditi neke osnovne stvari poput čišćenja snijega ili zamjene žarulja, stvari koje ne oduzimaju puno vremena.
Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije usko surađuje s Veleučilištem u Karlovcu koje igra značajnu ulogu u podizanju svijesti za potrebe volontiranja i doprinosa zajednici.
–Imamo izvrsnu suradnju kroz praktičnu nastavu, zatim je tu društvena odgovornost jer provodimo projekte doprinosa zajednici. Kroz nastavni kurikulum pokušavamo čim više uključiti društvenu odgovornost i društveno korisno učenje kao jedan od novih modela učenja i prihvaćanja u okviru zajednice, rekla je doktorica ekonomskih znanosti i prodekanica za razvoj i kvalitetu Mateja Petračić.
Studenti su u okviru svojih studentskih sekcija i pod okriljem studentskog zbora izvrsno uključeni u proces razvoja društvene odgovornosti pri veleučilištu, istaknula je Petračić. Na taj način studenti doprinose razvoju veleučilišta i zajednice.
-Tu smo najviše povezani sa civilnim društvom gdje pokušavamo različitim projektima doprinijeti razvoju cjelokupnog našeg veleučilišta, a također i naše Karlovačke županije.
Kroz svoje aktivnosti i projekte Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije nastoji povećati vidljivost volonterskog doprinosa u udrugama osoba s invaliditetom. Istodobno rade na promjeni društvenih shvaćanja kada su u pitanju izjednačene mogućnosti i prihvaćanje različitosti.