Grad Karlovac sudjeluje u projektu Citywalk 2.0 koji promiče energetsku tranziciju prometa. Prijelazom od energetski-intenzivne zavisnosti o automobilima prema održivim oblicima mobilnosti u gradovima poput pješačenja, vožnje bicikla, mikromobilnosti i javnom prijevozu potiče se pozitivna promjena u kretanju građana i redizajniranje ulica.
–Projekt Citywalk 2.0 nastavak je prijašnjeg Citywalk projekta u kojem nismo sudjelovali kao partneri, ali na temelju dobrih iskustava i rezultata Grad Karlovac se uključio u drugu verziju projekta. To je Interregov međunarodni projekt u kojem sudjeluje još dosta drugih država, a najvažnije za nas je da kroz određene pomake u društvu promijenimo razmišljanja o načinu putovanja i kretanja kroz vlastiti grad, rekla je savjetnica za fondove Europske unije Nikolina Pahanić Lugar.
Pahanić Lugar je istaknula kako Karlovac ima mnogo lijepih mjesta gdje se može hodati i da nastoje promišljati kako redizajnirati ulice. Utjecanjem na kretanje građana nastoji se smanjiti ovisnost o osobnim vozilima.
-Pješačenje, bicikliranje, skuteri, električni bicikli i slično ne pridonosi samo smanjenju potrošnje energije, nego i zdravlju, rekreaciji i druženju. Zanimljivo je istraživanje da se u gradovima gdje se pojavi pješačka zona i gdje se ljudi najviše krenu kretati pješke također poraste prihod od prodaje lokalnih dućana, kafića i restorana. Današnji cilj je održati prvu u nizu radionicu planiranja vanjskog prostora i početi istraživati na koji način naši građani i lokalni dionici vide mogućnosti za poboljšanja u Karlovcu.
U prvom koraku planiranja sudjelovala su djeca iz Osnovne škole Dragojle Jarnević, Braće Seljan i Grabrik koja su posjetila određene gradske lokacije.
–Kroz svoj dječji način za vrijeme satova likovne kulture djeca osmišljavaju kako oni vide novu autobusnu stanicu u budućnosti kroz nekakvo novo tehnološko ili zeleno rješenje i što je u njihovim očima “cool”, zanimljivo i zabavno. Također smo ih zamolili da pritom vode računa o potrebama svih razina i dobi građana.
Na radionicu su pozvani svi relevantni akteri za planiranje pilot projekta. Riječ je o udrugama, građanima, gradskim četvrtima i institucijama.
–Cilj današnje radionice je potaknuti cijelu raspravu i krenuti s planiranjem. U prvom dijelu ćemo čuti postojeće probleme i nedostatke iz perspektive onih koji hodaju gradom. Kasnije ćemo raditi više na samoj razradi, a već danas započinjemo s pripremom. Kao partner moramo stvoriti pilot projekt koji će biti prenosiv i na druge sredine i mjesta, zaključila je Pahanić Lugar.