Sukladno odredbama Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, Grad Karlovac izradio je i predstavio prijedlog plana rasvjete. Mnogi su se žalili na rasvjetu pa će sada imati prilike dati svoje primjedbe dok je prijedlog plana još uvijek u u procesu web savjetovanja u koje se mogu uključiti i građani sa svojim prijedlozima, idejama i primjedbama. Plan je već javno predstavljen, a savjetovanje traje do 11. prosinca.
–Na velikom broju lokacija u Gradu rasvjetna tijela ne svijetle gdje trebaju. Na prošloj sjednici sam pitao za plan javne rasvjete koji je obavezan dokument koji mora biti podloga za ovaj projekt promjene. Tada ste odgovorili da postoji kompletna dokumentacija, a prošli mjesec je državni inspektorat nakon obavljenog nadzora utvrdio kako Grad Karlovac do roka propisanog zakonom nije donio, objavio ili dostavio plan rasvjete. Zanima me zašto plan koji treba biti podloga nije bio objavljen prije no što se krenulo u projekt i zašto se krivo odgovorili na posljednjoj sjednici, upitao je Dobriša Adamec gradski vijećnik (Možemo!).
-Istina je da je državni inspektorat bio te nam je žao što se nas stavlja u nepovoljniji položaj s obzirom na to da u našem okruženju niti jedan grad nije donio plan rasvjete. Grad Karlovac je jedini koji je krenuo izrađivat plan rasvjete koji ne obuhvaća samo ovaj projekt izmjene lampi već kompletnu javnu rasvjetu, city lightove i sve ostalo. Ne možemo poistovjećivati projekt s kompletnim planom rasvjete gdje je omogućeno svima blago probijanje rokova. Ne možete kriviti Grad Karlovac koji je u odnosu na 95 % gradova u Hrvatskoj već donio plan rasvjete koji je trenutačno u javnom savjetovanju. Što se tiče infrastrukture moram dodati kako mi čujemo naše građane i obišli smo sve sporne lokacije za koje smo dobili prigovor i već smo pokrenuli procese i aktivnosti da popravimo neke stvari, ne u smislu projekta i lampi, i to ćemo sigurno popraviti. Između ostalog dobili smo i pohvale gdje je nekim građanima puno ugodnije jer im je rasvijetljenost bila prejaka i sada nemaju probleme da im svijetli u dnevni boravak usred noći, nadovezala se Ivana Fočić, zamjenica gradonačelnika, te dodala kako nije bilo zataškavanja na prošloj sjednici jer je istaknula kako imaju svu potrebnu dokumentaciju jer su se pravilnici s točnim zadanim rokovima donijeli naknadno od početka razrađivanja projekta.
Najvažnija stavka ovog Plana rasvjete je definiranje maksimalnih vrijednosti rasvjete po pojedinim zonama. Za grad su definirane zone od šumskih i poljoprivrednih gdje nema potrebe za rasvjetom do urbanih, odnosno stambenih i industrijskih područja gdje se rasvjeta prilagođava potrebama prostora. Naposljetku glavni cilj je ušteda bez utjecaja na kvalitetu rasvjete.
Rasvjeta mora biti upravljiva, a ne obična led rasvjeta što je sada postala i zakonska obveza.
–Najveće povećanje proračuna za Upravni odbor za gradnju i zaštitu okoliša sugerira kako je projekt toliko loše proveden da će se sada morati mijenjati rasvjetni stupovi. Projekt je predstavljen kao štedan, a sada smo došli na to da u proračunu za 2025. moramo osiguravati sredstva s kojima bi se popravili svi nedostaci projekta, dodaje Adamec.
Zamjenica Fočić najavila je kako novac namijenjen održavanju infrastrukture, odnosno rasvjetnih stupova, ustvari novac od ušteda na rasvjeti.
–Infrastruktura je obveza upravnih odjela a ne projekta javne rasvjete. Na infrastrukturi će se raditi sada i narednih godina shodno planu aktivnosti. Po informacija od Regea-e koja radi na području Grada Zagreba pokazuje da se prvo zamijenila svjetiljka, odnosno lampa, pa se iz ušteda mijenjala i nadograđivala infrastruktura, Fočić je još najavila kako će na mjestima gdje infrastrukture uopće nije bilo vjerojatno postavljati dodatna, nova rasvjetna tijela.