Medicinska škola Karlovac želi sklopiti suradnju sa svim zdravstvenim udrugama na području grada kako bi učenici na praktičan način savladali gradivo te ga u budućnosti primjenjivali. Posjetili su Udrugu slijepih Karlovačke županije kako bi upoznali detalje komunikacije s osobama koje imaju slab vid ili su u potpunosti slijepe. Komunikaciju je teško ostvariti, ali postoje razni načini učenja.

– Zato što smo možda manje educirani i upravo iz tog razloga dolazimo ovdje u udrugu kako bi se približili osobama koje imaju poteškoće i kako bi ostvarili što bolji kontakt s njima. Učenici zapravo izražavaju veliku brigu “Kako ćemo?”, “Što ćemo?”, “Razgovaramo li jednako s osobama koje imaju poteškoće i s osobama koje nemaju poteškoće?”. Imaju dosta pitanja, a možda im ja ne znam dati prave odgovore i upravo smo na dobrom mjestu da to naučimo, izjavila je Ivana Crevar, profesorica u Medicinskoj školi Karlovac.

Profesorica Crevar navodi da je najbitnija dobra volja, volja za učenjem i ostvarivanjem što boljih kontakata.

– Udruge osoba s invaliditetom inače imaju sjajnu suradnju s Medicinskom školom Karlovac u različitim segmentima. Znate i sami da zdravstveni djelatnici dolaze u komunikaciju s različitim pacijentima i različitim vrstama invaliditeta. Ova suradnja je potaknuta na inicijativu Medicinske škole Karlovac i u ovoj suradnji konkretno ćemo razvijati modele učenja učenika Medicinske škole o posebnostima komunikacije s osobama s invaliditetom s obzirom na vrstu invaliditeta, dodaje Veronika Lender, tajnica koordinatorica Saveza uduruga s invaliditetom Karlovačke županije.

S obzirom da su medicinari budući zdravstveni radnici, vrlo je bitno da osim potrebnih znanja imaju i jako dobro razvijene komunikacijske vještine.

– Ova suradnja s Medicinskom školom Karlovac traje već dugi niz godina. Zapravo, mi smo ju objedinili kroz projekt “Naučit ću te kako da budemo jednaki” gdje u pravilu educiramo mlade od mališana iz vrtića do osnovne i srednje škole pa čak do osoba koje pohađaju fakultet. To su studenti Veleučilišta u Karlovcu koji pohađaju sestrinstvo. Uče o načinima kako se ponašati, kako se ophoditi sa slijepom osobom, kako joj prići i kako joj objasniti i pružiti ono što joj je potrebno, rekla je Josipa Stanišić, tajnica Udruge slijepih Karlovačke županije.

Tako su učenici navedene škole upoznali osnovna i napredna tehnička pomagala. Kako tvrdi Stanišić, najvažniji je pristup uz vođenje slijepe osobe te pravilan način komunikacije da se uvijek komunicira sa slijepom osobom, a ne s pratnjom.