Predblagdansko vrijeme popularno je razdoblje za korištenje pirotehničkih sredstava poput petardi i vatrometa. Djeca i mladi također se vole zabavljati uz eksplozije i pucnjavu ovih sredstava, ali njihovim nestručnim korištenjem lako može doći do neželjenih posljedica. Istražili smo što propisuju zakonske odredbe o rukovanju pirotehničkim sredstvima i kako policijska akcija „Mir i dobro“ radi na sigurnosti građana svih generacija.
–Operativnu akciju “Mir i dobro” Ministarstvo unutarnjih poslova provodi još od 1993. godine. Prvenstveno ima preventivni karakter i cilj, što znači da vodimo brigu o sigurnosti građana kroz nekoliko profila različitih opcija sigurnosti: javne sigurnosti, sigurnosti željeznice, granice, cestovnog i zračnog prometa i tako dalje. To je niz aktivnosti koji policija inače kroz svoj rad provodi kako bi sigurnost građana, pogotovo sad u ovo predblagdansko vrijeme, bila na jednoj višoj razini, rekao je voditelj Službe za javni red i sigurnost PU karlovačke Jure Pavlinić.
Pavlinić je istaknuo kako je policija dosad već obišla nekoliko škola gdje su učenike predmetne nastave upoznali s opasnostima pirotehnike. Namjera je da se toj dobnoj skupini pruži više znanja o opasnostima pirotehničkih i eksplozivnih sredstava jer su prošlogodišnji statistički podaci pokazali da su lako moguće neželjene posljedice.
–Dva slučaja smo imali oštećenja stambenih objekata propucavanjem, jedno oštećenje vozila od zrna ispaljenog iz vatrenog oružja i, nažalost, jedno evidentirano ozljeđivanje djeteta koje je, srećom, prošlo s lakim tjelesnim ozljedama. Uglavnom su to slučajevi opeklina, ozljeda lica, očiju i sluha. Nažalost, može doći i do amputacija prstiju ili drugih dijelova tijela.
Za prekršitelje koji ne poštuju odredbe Zakona o eksplozivnim tvarima, proizvodnji i prometu oružja predviđene su visoke kazne. Zakon je ujedno definirao osam skupina pirotehničkih sredstava od kojih je četiri Pavlinić pobliže objasnio.
–F1 je skupina pirotehničkih sredstava koja spada u nisku razinu opasnosti koje je dozvoljeno kupovati i prodavati tijekom cijele godine. To su male prskalice i mali vatromet koji se koristi na rođendanima i slično. Zakonska odredba kategorije F2 i F3 prepoznaje kao petarde, redenike i vatromete, pri čemu posebno naglašavam da većinu pirotehničkih sredstava koje spadaju u ove kategorije nije dopušteno prodavati i koristiti. Izuzetak su samo ona sredstva koja spadaju u F2 nižu kategoriju opasnosti, a mogu ih kupovati samo osobe starije od osamnaest godina.
F1 kategoriju mogu kupovati djeca od 14 godina nadalje tijekom cijele godine, a trgovine eksplozivnih tvari i oružja mogu prodavati sredstva kategorije F2 i F3 od 15. prosinca do 01. siječnja, objasnio je Pavlinić. Dodao je kako je njihova uporaba dozvoljena od 27. prosinca do 01. siječnja uz potrebne mjere predostrožnosti.
–Ukoliko dođe do zlouporabe pirotehničkih sredstava kod djece mlađe od 14 godina, Zakon je posebno definirao kažnjivu odredbu u Članku 92 prema kojoj je odgovoran staratelj, odnosno roditelj ili skrbnik. Za njega je onda predviđena sankcija od 130 do 390 eura. Nadalje, ako punoljetna osoba upotrebljava pirotehnička sredstva suprotno zakonskim odredbama, predviđena je kazna od 660 do 1990 eura.
Pavlinić je pozvao sve građane da poštuju zakonske odredbe i da mladima ukažu na štetnost i posljedice koje mogu nastupiti nestručnim rukovanjem ili zbog tehničke neispravnosti pirotehničkih sredstava. Također je pozvao na dragovoljnu predaju oružja i streljiva u najbližu policijsku postaju ili da građani pozovu policiju ako treba pokupiti posebna eksplozivna sredstva za koja će se pobrinuti pirotehničari.