U organizaciji Planinarskog društva Dubovac Karlovac potkraj studenog završila je trotjedna ekspedicija u Nepal. Na daleko putovanje prema Nepalu ekspedicija je krenula početkom 11. mjeseca, a sudjelovalo je četvero hrabrih planinara. Uspon na vrh Island Peak, visine 6189 metara, bio je vrhunac ekspedicije, a uspon je bio izrazito težak zbog vjetra i temperature od oko -15°C.
–Cilj ekspedicije bila je Khumbu regija u kojoj se nalazi najviši vrh svijeta i četiri okolna najviša svjetska vrha preko 8000 metara. Ekspediciju su sačinjavali Ognjen Borovac i ja iz Planinarskog društva Dubovac, zatim Vida Matijaško iz Hrvatskog planinarskog društva Vinica i Matej Perkov iz Hrvatskog planinarskog društva Kapela iz Zagreba, rekao je član Planinarskog društva Dubovac, vodič, tajnik vodičke sekcije, član HGSS stanice Karlovac i vođa ekspedicije Jadranko Jagodić.
Planinari su prvo posjetili glavni grad Nepala Kathmanduu i samostan zvan Monkey Temple. Obilazak desetomilijunskog grada nastavio se i idućeg dana, a onda je slijedilo putovanje u opasnu zračnu luku Luklu i gradić Namche Bazar.
-Tu smo proveli dva dana jer smo jedan dan iskoristili za aklimatizaciju; Namche Bazar je na 3600 metara, a bitno je da lagano dobijate visinu kako se penjete jer ne možete u jednom danu otići preko 1000 metara visinske razlike jer će vas uhvatiti visinska bolest, pa ste u problemima. Potrebno je lagano ići, pa smo iskoristili dan za prlagodbu i šetnju.
Trekking se kasnije nastavio sve do uspona na vrh Gokyo Ri iznad 5300 metara. Zbog zdravstvenih teškoća došlo je do odvajanja ekipe u selu Tagnak, a oni koji su nastavili dalje ispenjali su još vrhova. Na red je naposlijetku došao Island Peak na čiji su se vrh popeli Ognjen Borovac i Matej Perkov.
-Pri napredovanju do vrha morate koristiti fiksno uže, alpinistički pojas i kacigu, tzv. “ručku”, a na nogama imate dereze jer na pet i pol tisuća metara dolazite na područje snijega i leda. S obzirom da je Nepal dosta južnije, snježna granica je puno viša nego kod nas.
Uspon je planinarima bio poprilično težak, a penjali su se tijekom noći kako bi jutro dočekali na vrhu jer je tada najbolje vrijeme i nema oblaka. Slijedili su novi dani intenzivnog hodanja i povratka do Lukle i Kathmandua koji je također bio pun teškoća.
-Tamo su u devetom mjesecu bile ogromne poplave, a baš smo prolazili tim dijelom. Poplave su mjestimice odnesle cijelu cestu i vozite se dijelom ceste koje potom nema. Jednostavno se spuštate u korito rijeke, pa se opet vratite na cestu i onda sve iznova, zbog čega nam se putovanje malo odužilo.
Preostale dane planinari su iskoristili za kupovinu i obilazak zoološkog vrta. S obzirom da je već ranije posjetio Nepal, Jagodić nije imao teškoća s većim kulturološkim razlikama.
-Ja sam sada bio drugi puta i gotovo sigurno ne i zadnji. Već mi nedostaje, pa se vjerojatno opet budem pokušao vratiti što prije. Naš tamošnji vodič mi je nabacio nekoliko ideja, tako da neki planovi postoje, a sve ću vidjeti za koju godinu.
Ekpedicija se letom preko Dubaija vratila u Zagreb 24. studenog. Nakon ovakvog pothvata, na koji bi se malobrojni odvažili, svi su obogaćeni u kulturološkom, planinarskom i duhovnom smislu.
Izvor fotografija: Facebook, Jadranko Jagodić