Već šest godina traje postupak prijenosa šumskog zemljišta s Republike Hrvatske na Grad Ogulin. Osim dugotrajnih zastoja i problema s dokumentacijom, najveći problem su obračuni naknade za zemljište koji Ogulin mora platiti Hrvatskim šumama, unatoč uklonjenoj drvnoj masi zbog koje bi naknada logički trebala biti manja, a ne viša. Najnoviji obračun im je zbog previsoke cijene potpuno neprihvatljiv.
Još u kolovozu 2018. godine Grad Ogulin je podnio prvi zahtjev za prijenos vlasništva nad 45 hektara šumskog zemljišta zbog visoke popunjenosti poduzetničke zone i traženja tvrtki poput Bjelina i Semmelrocka za dodatnim prostorom za širenje proizvodnje. Otada se potrebna dokumentacija gubila u administrativnim prijenosima između ministarstava, dopisi su se međusobno prebacivali, a Grad se pripremao i za zaduženje zbog prvog visokog obračuna naknade za zemljište.
–U tom trenutku vrijednost izračunate naknade za tih 45 hektara zemljišta bila 15,7 milijuna kuna ili nešto više od 2 milijuna eura. Odmah smo reagirali jer nam je to izgledalo previše s obzirom da smo prije desetak godine za manju izdvojenu šumsku površinu, kada je Gradu dano zemljište od 39 hektara, platili naknadu od milijun i 250 tisuća kuna, uvodno je rekao gradonačelnik Ogulina i saborski zastupnik Dalibor Domitrović.
U međuvremenu je došlo do sječe šumskog etata na predmetnom zemljištu, a Grad je zbog sječe zahtijevao novi obračun. Unatoč uklonjenoj drvnoj masi, Hrvatske šume ostale su pri starom izračunu, pa je Grad angažirao neovisnog sudskog vještaka koji je u prošlog prosinca izračunao da naknada iznosi nešto više od 800 tisuća eura, odnosno dva i pol puta manje od zahtjeva Hrvatskih šuma.
–Upozoren je i premijer i ministar prostornog uređenja i graditeljstva, ali smo tražili sastanak i u Hrvatskim šumama. Prije malo više od dva mjeseca organiziran je sastanak u ministarstvu s članom uprave Hrvatskih šuma, a nakon obrazloženja rekao je da idući dan dobivamo novi izračun. Taj izračun smo čekali dva i pol mjeseca i tek nam je jučer stigao, a iznosi 2 milijuna, 566 tisuća 459 eura i 43 centa.
Novi izračun je gotovo 20 posto veći od prvotnog, izjavio je Domitrović. Nazvao je situaciju smiješnom i ne zna kako bi protumačio ponašanje državnih tijela osim osobnom opstrukcijom. Žele upozoriti građane na situaciju i što se radi Ogulinu.
–Oni neke radnje nisu radili, a obračunali su ih. Primjerice, nikad se nije radilo obrezivanje grana, a to čak sami sebi nisu ni propisali, a svejedno su ih naplatili. Zaštitnu ogradu oko drveća nikada nisu radili niti je propisano, a i to su stavili. Toliko se toga može smanjiti, a fućka im se jer će to netko platiti. To će onda platiti Grad Ogulin preko svojih građana koji pune proračun, rekao je voditelj Odsjeka za gospodarstvo, fondove EU i javnu nabavu Mladen Stipetić.
Stipetić je objasnio kako se cijeli obračun naknade Hrvatskih šuma sastoji od tri dijela, a da je jedino točno izračunata naknada za šumsko zemljište. Javlja kako ostale naknade ne odgovaraju stvarnom stanju na terenu i da se “od oka” ocjenjivalo koliko se treba platiti.
Naplaćivanje nečega što nije odrađeno kosi se s ciljevima Vlade o ravnomjernom regionalnom razvoju RH, zaključio je Stipetić. Planiraju podnijeti tužbe ako će biti osnova za kaznene prijave, a u međuvremenu se nadaju da investitori neće odustati od svojih investicija i preseliti se negdje drugdje.